Provokatörler yalan haberle eğitim sistemi hedef alındı

Cumhuriyet Gazetesi, Oda TV ve Birgün Gazetesi gibi bazı medya organlarında çıkan ‘Ortaokulda öğrencilere gelinlik ve damatlık giydirildi’ haberleri kara propaganda çıktı. Fotoğrafın Sosyal Bilgiler dersi kapsamında düzenlenen ‘Geleneklerimiz, göreneklerimiz’ konulu etkinlikte çekildiği ortaya çıktı. Öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin ortak düzenlediği etkinlikte Türk mutfağı, yemekler, tarihi yapılar ve binaların maketleri de sergilendi. Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi, Oda TV ve Birgün Gazetesi gibi bazı medya organlarında yayınlanan ‘Küçükçekmece Atakent Mahallesi’ndeki Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu'nda öğrencilere kına kıyafeti, gelinlik ve damatlık giydirilerek, öğretmenler tarafından para takıldı’ haberinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Habere konu olan fotoğrafın öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersi kapsamında ortak olarak düzenlediği ‘Geleneklerimiz, göreneklerimiz’ konulu etkinlikte çekildiği öğrenildi.

Bazı medya organlarında çıkan "ortaokulda öğrencilere gelinlik ve damatlık giydirildi" haberlerinin arkasından kara propaganda çıktı.
'Sosyal Bilgiler' dersi kapsamında "geleneklerimiz, göreneklerimiz" konulu bir etkinlik düzenlenmişti. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin ortaklaşa düzenledikleri bu etkinlikte Türk mutfağı, yemekler, tarihi yapılar ve binaların maketleri de sergilendi. Ancak bazı medya kuruluşları tek fotoğraf üzerinden olayı çarpıttı.


ÖRF VE ADETLERİMİZ CANLANDIRILDI
Okul yetkililerinden edinilen bilgiye göre okulda düzenlenen bu etkinlikte eve gelen misafire yapılan ikramlar, gelin ve damada takı takmak, bayramda küslerin barışması gibi toplumdaki bireyleri birbirine yakınlaştıran en temel değerler işlendi. Ortaklaşa düzenlenen bu etkinlikte Türk mutfağı, yemekler, tarihi yapılar ve binaların maketleri de sergilendi.


VELİLER: GERÇEĞİ YANSITMIYOR
Öğrenci velileri, gerçeğin basına yansıdığı gibi olmadığını ve söz konusu fotoğrafın serginin sadece ufak bir bölümü olduğunu belirtti. Okul yönetimi ve öğretmenler de bu aktivitenin yanlış anlaşıldığını, yapılan haberlerin de kasıtlı ve yalan olduğunu, bazı velilerin okul yönetimini zor durumda bırakmak için yapmış olabileceklerini iddia etti.


BİLDİRİ DAĞITTILAR
Kara propaganda sonrası eğitim sistemini hedef alan ve öğrencileri, velileri öğretmenlere karşı kışkırtmak isteyen bazı kişiler okulun içinde bildiği dağıtmak istedi. Okul yetkililerinden izin alamayan kişiler bildirileri okulun dışında dağıttı.

BİZE ULAŞIN