Sakarya'da 15 Temmuz şehitleri için belgesel

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde Sakarya'da verilen kahramanca mücadele belgesel oldu. Serdivan Belediyesi Fikir ve Sanat Akademisi tarafından hazırlanan "Cephe Sakarya: Darbeye Karşı Kol Kola" adlı belgeselde 15 Temmuz gazileri de yer aldı.

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla Türkiye sokağa dökülmüş ve hain darbe girişimi destansı bir şekilde engellenmişti. İstanbul ve Ankara dışında mücadelenin en çok yaşandığı illerden biri de Sakarya oldu. Sakarya'daki bu direniş bir belgeselle ölümsüzleşti. Dizi ve sinema yönetmeni Aybars Bora Kahyaoğlu yönetmenliğini yaptığı belgesel, Sakarya halkının 15 Temmuz hain darbe girişiminde göstermiş olduğu milli mücadeleyi anlatıyor.

"MİLLİ İRADE İÇİN MÜCADELE"
Belgeselin yönetmeni Aybars Bora Kahyaoğlu, Sakarya'da halkın darbe gecesi Cumhurbaşkanı'nın çağrısıyla bir an olsun bile tereddüt etmeden soka koştuğunu ifade ederek, "Sakarya'da valilik binası merkeze 20 kilometre uzakta bulunuyor. Meydanlara valilik binasının darbeciler tarafından işgal edildiği haberi geldi. Halk valiliğe yürüdü ve milli irade için mücadele verdi. Ben de bu hikayenin anlatılması gerektiğini gazi ve şehitlerimiz için bir sorumluluk olarak gördüm."

"DUYURMAK VE UNUTTURMAMAK..."
Kendi imkanlarıyla darbeden hemen sonra çalışmalara başladığını ifade eden Kahyaoğlu, "İstanbul ve Ankara'daki olaylar çok daha fazla tabi ki ama bu sadece İstanbul ve Ankara'yla kalan bir şey değil. Türkiye genelinde gerçekleşmiş bir olay. Allah korusun bu alçak darbe girişimi gerçekleşseydi, bütün illere sıçrayabileceğini Sakarya örneğiyle göstermek istedik. Biz gönüllü olarak bu işi yaptık ve ticari bir beklentimiz olmadı. Bu yüzden belgeseli herkes yayınlayabilir dedik. Temennim bu hain darbe girişimini duyurmak ve unutturmamak adına herkesin gayreti yerine ulaşır.''

PROFESYONEL BİR PRODÜKSİYON
Serdivan Belediyesi Fikir ve Sanat Akademisi'nden yapılan açıklamada İstanbul ve Ankara'dan sonra askeri kalkışmanın en ciddi olduğu illerden biri de Sakarya olduğu belirtilerek, ''Sakarya'da da darbeci askerler valiliği işgal etmiş, çoğunluğu kadın ve genç binlerce insan valiliğe giderek darbe girişimin önlemişti. 50 dakikalık bu belgeselde, darbe gecesi gazi olan vatandaşlarımızla ve olayın bizzat tanıklarıyla görüşmeler gerçekleştirildi. Ayrıca darbe girişimi ile ilgili ilk defa göreceğiniz görüntüler, halkın valiliği kurtardığı görüntüler ve olay yerindeki halkın çektiği görüntüler, profesyonel bir prodüksiyonla belgesel haline getirildi.''

''15 TEMMUZUN RUHUNA UYGUN HAZIRLANDI''
15 Temmuzun ruhuna uygun bir şekilde hazırlandığı ifade edilen belgesel için, "Darbe gecesinden 1 hafta sonra çekilmeye başlandı ve yaklaşık 20 günde çekildi. Belgeselde en çok göze çarpan şey darbeden hemen sonra çekilmeye için belgeselde yer alan vatandaşların olayı adeta yaşayarak anlatması ve paylaşması. Şu an belki bu insanlarla tekrar konuşsak aynı tesiri alamayabiliriz." denildi.

BİZE ULAŞIN