10 yıldır sokak hayvanlarına bakıyor

İzmirli Zülkar Çelik, 10 yıldır restoranlardan ve çöplerden topladığı ekmek artıklarıyla yem yaparak onbinlerce sokak hayvanını besliyor. Hayvanları doyurmak için her gün saat 04.00’te uyanan Çelik, bu iş için kendisine yevmiyeli bir de yardımcı tutmuş. İzmir’in Bayraklı ilçesinde yaşayan Zülkar Çelik, her gün saat 04.00’te yatağından kalkıyor. Çelik’in bu kadar erken uyanma sebebi ise sokak hayvanlarının karnını bir an önce doyurabilmek. Uyanır uyanmaz emektar arabasına atlayıp lokanta ve fırınları dolaşan Zülkar Çelik, saat 06.00’ya kadar toplayabildiği kadar bayat ekmek, pide vb. yiyecekleri toplayıp evinin altındaki kendi yaptığı yem imalathanesine getiriyor. Sokak hayvanlarına günde 250 kilo yem yaparak dağıtan Zülkar Çelik, kendisine bir de yevmiyeli yardımcı tutmuş. Her gün altı noktaya yem dağıttığını anlatan Çelik, hayvanların artık arabasını da tanıdığını söyledi.

10 SENEDİR YAPIYOR
Her gün onbinlerce kedi, köpek ve güvercinin karnını doyuran Zülkar Çelik, bu işe başlarken amacının Allah'ın rızasını kazanmak ve milli servet olarak gördüğü ekmekleri çöpten kurtarmak olduğunu söyledi.
Yaklaşık 10 senedir bu işi yaptığını dile getiren Zülkar Çelik, hayalinin ise tüm sokak hayvanlarını doyurmak olduğunu belirterek, "İsterim ki dünyadaki tüm mahlukatın yiyeceklerini ben vereyim ama buralara anca gücüm yetiyor" dedi.
"YAŞLILAR DAHA DUYARSIZ"
Sokak hayvanlarını ekmekten yaptığı yemlerle doyururken bazı insanların kendisine tepki gösterdiğini söyleyen Zülkar Çelik, "Dökme buraya çevreyi kirletiyorsun' diyorlar. 'Bu yediğin ekmek ten mi çevre kirleniyor' diyorum. Benimle bu yüzden kavga edenler var. Yaşlılar daha duyarsız, gençler bu işe daha duyarlılar. Bu konuda gençler beni görüp takdir ederken yaşlılar benimle kavga ediyor. Halbuki o yaşlının memleketinde hayvan damı ve evi yan yanaydı, hayvanın pisliğini evinin önüne döküyordu. O kokmuyordu ama benim öğütüp döktüğüm ekmeğe kokuyor diyorlar" şeklinde konuştu.
"MERHAMET ETSİNLER"
Son zamanlarda sokak hayvanlarına karşı sıkça meydana gelen şiddet olaylarını da kınayan Çelik, vatandaşlara şu mesajı yolladı; "Mahlukata merhamet etsiler, onlara acısınlar. Çünkü onların ağzı var ama dilleri yoktur, ihtiyaçlarını söylemezler. İnsanlar acır da onlara bir şey verirse yerler, vermezse aç susuz dolanırlar."
BİZE ULAŞIN