15 yıl önceki tecavüz zanlısı zaman aşımına günler kala yakalandı

Tekirdağ'ın  Marmara Ereğlisi ilçesinde 15 yıl önce 73 yaşındaki Z.B., adlı kadına tecavüz eden Mehmet Tevfik İlhan(47), dosyanın zaman aşımına günler kala polis tarafından yakalandı. DNA testleri mağdurla uyuşan İlhan, 15 yıl sonra tutuklanıp cezaevine konuldu.

Marmara Ereğlisi ilçesinde 2003 yılında yaz tatilini geçirmek için gelen ve o tarihte 73 yaşında olan Z.B., Dereağzı Mahallesi'ndeki evine gece yarısı giren bir kişinin zorla tecavüzüne uğradı. Yaşlı kadın olayın ardından polise giderek şikayette bulundu. Polis, yaptığı çalışmada aralarında inşaatlarda boyacılık yapan Mehmet Tevfik İlhan'ın da aralarında bulunduğu bazı kişilerin tanık olarak ifadesine başvurdu. Polisin, tecavüze uğrayan kadından sperm örnekleri ve elbiselerini delil olarak alırken, tüm aramalara rağmen tecavüz zanlısı yakalanamadı ve dosya da faili meçhul dosyalar arasına konuldu.

Marmara Ereğlisi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, arşivde bulunan ve zaman aşımı yaklaşan faili meçhul dosyaları raflardan indirip tek tek incelemeye aldı. İnceleme sırasında zaman aşımına uğramasına günler kalan tecavüz dosyası yeniden açıldı. Bu dosyada olay tarihinde ifadesine tanık başvurulan Mehmet Tevfik İlhan'ın ifadelerini çelişkili bulan polis, yeniden ifadesine başvurmak için arama çalışmaları başlattı. İstanbul Beyoğlu'nda oturduğu belirlenen İlhan, ilçeden giden polis ekipleri tarafından 10 gün önce evinde gözaltına alınarak Marmara Ereğlisi'ne getirildi.

Emniyette 15 yıl sonra yeniden ifadesi alınan İlhan, tecavüz olayından haberi olmadığını belirterek, kendisinin de bir ilgisi bulunmadığını anlattı. Polis, yine çelişkili ifadeler veren İlhan'dan aldığı örnekleri DNA testine gönderdi. İlhan'ın DNA testleri tecavüze uğrayan ve o tarihte Z.B.'den alınan sperm örnekleriyle uyuştu. DNA testlerin uyuşması üzerine yeniden ifadesi alınan İlhan, olayı kabul etti. İlhan, emniyetteki işlemlerini ardından sevk edildiği Marmara Ereğlisi ilçesi adliyesinde olaydan tam 15 yıl sonra tutuklanarak cezaevine konuldu.

BİZE ULAŞIN