Ağaçlara arabesk koruma

Aydın’ın Yenipazar İlçesi Hacıköseler Mahallesi’nde domuzlar başta olmak üzere yabani hayvanlarla başı dertte olan Aydınlı fıstık üreticisi, çözümü arabesk müziğinde buldu.

Hacıköseler Mahallesi'nde antep fıstığı yetiştiren Muhsin Çeltikoğlu, fıstıkların olgunlaştığı dönemde ürünlerine zarar veren yaban domuzları başta olmak üzere kuşlar ve sincaplara karşı çeşitli mücadelede başlatmasına rağmen olumlu sonuç alamayınca "arabesk müziğinden" faydalanmaya karar verdiklerini söyledi.
Fıstık bahçesinin içerisinde bir ağacın üzerine koyduğu aküye teyp bağlayan çiftçi, arabesk radyo kanalının sesini sonuna kadar açıp, gece gündüz bahçesini zararlı hayvanlardan koruyor.
Antep fıstığı üreticisi Çeltikoğlu, hasat döneminin başlamasıyla yaban domuzlarının tarlalara verdiği zararın arttığını, çiftçilerin gece nöbetleriyle hayvanlarla mücadele ettiğini söyledi. Her gece sabaha kadar tarlada nöbet tutmanın zor ve tehlikeli olduğunu belirten Çeltikoğlu, deneme yanılma yoluyla buldukları bu yöntemin işe yaradığını söyledi. Çeltikoğlu, bu yolla hem mal hem de can güvenliğini sağladıklarını kaydetti.

YABANİ HAYVANLAR AĞZININ TADINI BİLİYOR
Çeltikoğlu, "Özellikle akşamları domuzlar bahçelere girip Antep fıstığı, zeytin ve diğer ağaçlarımızı tahrip ediyorlar. Fıstık ağaçlarının köklerini kazıp, dallarını kırıyorlar. Kuşlar da fıstıklara zarar veriyor. Fıstıklar tatlı ve lezzetli olduğu için domuzlar, kuşlar ve sincaplar aşırı derecede bahçelere girip ürünleri yiyor ve ağaçları kırıyor. Bu zararlı hayvanları korkutmak amacıyla korkuluk koyduk, geceleri nöbet tuttuk, ara ara silah sıktık. Fakat hiçbir kalıcı çözüm olmadı. Son olarak bölgede müzik çalmayı ve bu yolla vahşi hayvanları ürkütmeyi denedik. Kısmem başarılı oldu. Sonra deneme yanılma yoluyla hayvanların arabesk müzikten hoşlanmadıklarını ve korktuklarını gözlemledik. Bu zararlı hayvanları korkutmak için daha önce farklı müzikler denedik ancak arabesk müzik çaldığı günler bahçeye hiçbir yabani hayvanın girmediğini fark ettik. Bunun üzerine gece gündüz arabesk müziği çalmaya başladık. Bu bilgiden sonra Yenipazar İlçesinin Hacıköseler Mahallesi'nde fıstık üreticileri birleşip, zararlı hayvanlara karşı arabeskli savaş başlattı. Arabesk müzik yabani hayvanların korkulu rüyası oldu. Her yıl Antep fıstığı ağaçları çok ürün tutmasına rağmen yabani hayvanlar nedeniyle ürünlerini toplayamayan üreticiler, bu yıl buldukları çözümle en az zararla fıstık hasadını gerçekleştirmeye başladı" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN