Amerikaya eşek kemiği ihracı

Türkiye'deki çok sayıda üniversite, müze ve kriminal laboratuvarlarına hayvan iskeletli gönderen Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı, Amerika'ya da eşek kemiği ihraç etti.

ADÜ Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı, Amerika Nevada Üniversitesi'ne eşek kemiği ihraç ederek Türkiye'de bir ilk imza attı. Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Türkiye'deki hemen hemen her üniversiteye, müzelere, milli parklara ve polis laboratuarlarına hayvan iskeletleri gönderiyor. Bu sayede Veteriner Fakültesi Döner Sermayesi'ne de ekonomik katkı sağlanıyor.

Amerika'ya ölmüş eşek kemiği

Amerika'dan gelen teklif üzerine, oradaki üniversiteye eşek kemiği gönderdiklerini ifade eden Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Erkut Kara, "Eşek kemiği Amerika gibi ülkelerde zor bulunur. Türkiye'de ise eşek, yük hayvanı olarak kullanıldığı için kolay bulunuyor. Türkiye'de Amerika'ya gitmiş bir öğretim görevlisinin bizim böyle bir çalışma yaptığımızdan haberi varmış. Amerika'da çalışmalarını yürütürken bizden bahsetmiş. Nevada Üniversitesi Antropoloji Bölümü kemik kütüphanesi oluşturuyordu ve arkeolojik kazılarda çıkan kemiklerle karşılaştırmak için böyle bir teklifte bulundular. Biz de laboratuvarımızda ölmüş bir eşeğin kemiklerini temizleyerek, gerekli şekilde hazırlayıp Aydın'dan Amerika'daki üniversiteye gönderdik. Şuan onlarda bizim gönderdiğimiz kemikleri ayrım işlemlerinde numune olarak kullanıyorlar" diye konuştu.

''Eşek kemiğini Bin TL'ye sattık''
Dünyada hayvan kemiği ve iskeletlerinin çok pahalı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kara, "Biz bu işlemleri Fakültemizin döner sermayesine katkı sağlamak için yapıyoruz. Amerika'ya gönderdiğimiz eşek kemiğini de, bin lira gibi bir fiyata satmıştık. Kemik temizlemek, yani bu işin mutfak tarafı oldukça zor. Bu yüzden; örnek verecek olursak bir köpeğin yalnızca kafatası 500 TL civarında satılırken, biz satıyor olsak 50 liraya satıyoruz. İskeletleri de bin veya 2 bin lira civarlarında veriyoruz. Çok daha uygun fiyata bu işi yapıyoruz.
BİZE ULAŞIN