Aracına mutfak tüpü taktı

Van’da yaşayan İran vatandaşı bir kişi arabasına kurduğu mutfak tüplü yakıt sistemi ile görenleri şaşkına çevirirken, faciaya da davetiye çıkarıyor. Benzinli araçlar LPG'ye yönelirken, onun da kurulumunu bütçesine uygun bulmayanlar yeni yöntemler geliştiriyor. Van’da da İran asıllı bir kişi LPG tankı yerine, aracının ön koltuğunun önüne mutfak tüpü yerleştirdi. İranlı sürücü Huseyin Fruhide, mutfak tüpüyle ekonomik yolculuk yapmanın keyfini yaşarken, trafikte de pimi çekilmiş bomba gibi geziyor.

Faciaya davetiye çıkaran dolum, basit bir aparatla yapılıyor. Mutfak tüpüne otogaz doldurulabilmesi için yardımcı bir parça kullanılıyor. Tüpün başına detantör yerleştiriliyor, ona bağlanan hortumun diğer ucuna ise arabalara takılan dolum ağzı monte ediliyor. Bazı sürücüler sistemi aracının bagajına kurarken, İranlı vatandaş ise motora kurduğu sistemin diğer ucunu, tüp değiştirmek için ön koltuğa kadar uzatmış durumda.
Seyir halinde sallanan tüpün olası bir durumda patlaması halinde facianın hangi boyutlarda olacağı tahmin edilemezken, yasağa ve tehlikesine rağmen uygulama giderek yayılıyor. Doldurulması 60 TL'yi bulan ve normal mutfak tüpü ile arasında 25-30 TL fark bulunan işlemin daha ucuza gelmesinden dolayı vatandaş LPG dolumundan vazgeçmiyor.
Yaptığı sistem ile ilgili açıklamalarda bulunan araç sahibi Huseyin Fruhide, buradaki sistemlerle aynı olduğunu, sadece yakıt sistemini ön tarafa getirdiğini belirtti. Deponun bir müddet önce bozulduğunu ve yolda kaldığını belirten Huseyin Fruhide, kurduğu istem ile artık yolda kalmadığını, tüp bitene kadar yola devam ettiğini ifade etti.
BİZE ULAŞIN