Aşçısı ve sahibi Türk olan Çin lokantasına saldırı

Aşçısının bir Uygur Türk'ü sahibinin de Yalovalı olduğu Happy China adlı lokanta Çin'in Doğu Türkistan'daki baskılarını protesto ettiklerini söyleyen bir grubun saldırısına uğradı. Lokantanın camlarını kıran saldırganlardan şikayetçi olmayacağını söyleyen turizmci işletmeci 200 bin liralık yatırım yaparak 6 ay önce açtığı işyerini kapatacağı belirtti.

İstanbul Boğazkesen Caddesi'nde 6 ay önce açılan Happy China isimli Çin lokantası, öğlen saatlerinde 5- 6 kişilik bir grubun taşlı sopalı saldırısına uğradı. Aşçısının bir Uygur Türk'ü olduğu lokantanın Yalovalı sahibi saldırıyı gerçekleştiren grubun
Burada Çin lokantası istemiyoruz. Defolup gidin, diye bağırdıklarını söyledi. İşyerinin camlarını kıran saldırganlar olay yerinden yaya olarak uzaklaştı. İşletmeci Cihan Yavuz, şikayetçi olmayacaklarını söyleyince, polis olay yerinden ayrıldı.
Aşçımız Uygur Türkü. Bizler Türküz. Burası bizim için ekmek kapısı
Saldırıdan sonra işyerini kapatma kararı verdiğini söyleyen Cihan Yavuz, ''Burası bir lokanta. Aşçımız Uygur Türkü. Bizler Türküz. Doğu Türkistan'da olan olaylara biz de karşıyız. Uygur Türklerine yapılan zulme biz de tepkiliyiz... Biz burada sadece ekmek parası için uğraşıyoruz. Burası bizim için ekmek kapısı. Demek ki olmayacakmış. Buraya kadarmış. Bundan sonra yapacak bir şey yok'' dedi.
Dükkanı kapatacağız
25 yıl turist rehberliği yaparak biriktirdiği parayla Çin lokantası açan Cihan Yavuz, şöyle konuştu
''Artık dükkanı kapatıp gideceğim. Genelde müşterilerimiz Endonezyalı Müslüman gruplar. Uzak Doğulu gruplarla çalışıyoruz. Bize Çinli müşteri çok az gelir. İçki satışı yapmıyoruz. Müslüman gruplara çalıştığımız halde, başımıza böyle bir olay geldi. Kırılmaz camlarımızı kırdılar. Biz de kepengi kapatıp bekledik. Polis geldi. Şikayetçi olmadım. Olsam ne olacak ki Ben şikayetçi olmayacağımı, söyledim. Yapılacak bir şey yok. Daha önce uyarı almadık. Zaten lokantayı açalı 6 ay oldu. Zar zor geçinmeye çalışıyorduk.'' dedi.
BİZE ULAŞIN