Banka soyguncuları kardeş çıktı

İzmir'in Balçova İlçesi'ndeki bir banka şubesinde meydana gelen, 211 bin 750 TL'nin çalındığı soygunla ilgili polisin başlattığı çalışma sonucunda soygunun failleri olduğu belirtilen O.B. (29) ile kardeşi Ç.B. (24) ve kendilerine yardım ettiği belirtilen R.M. yakalandı.

Toplam 50 polisin 24 saat esasına göre çalışıp, 130 güvenlik kamerasının 25 bin saatlik görüntüsünün incelenmesinin ardından yakalanan zanlılardan O.B.'nın evinde yapılan aramada, buzdolabının sebzelik kısmına konulan ve bankadan çalınan 206 bin TL ile soygunda kullanılan malzemeler ele geçirildi. İl Emniyet Müdürü ile basın toplantısı düzenleyip operasyon hakkında bilgi veren Vali Mustafa Toprak, zanlıların arkalarında hiç bir delil bırakmadığını, buna rağmen polisin başarılı bir çalışma yürüterek zanlıları kıskıvrak yakaladığını söyledi.

15 Temmuz tarihinde saat 16.50 sıralarında Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan bir bankanın Balçova Şubesi'ne gelen ve birinin elinde pompalı tüfek bulunan iki kişi, bankanın güvenlik görevlisini etkisiz hale getirip tabancasını aldı, ardından da müşterileri yere yatırdı. Zanlılardan biri vezneye uzattığı siyah çantaya paraların doldurulmasını sağladı, diğeri ise müşterileri bankanın üst katına çıkarttı. Kazak giyi kollarını, siyah kask takıp yüzlerini gizleyen zanlılar, saniyeler içinde bankadan aldıkları 200 bin TL'den fazla parayla kayıplara karıştı. Plakasız motosikletle kaçan zanlılar ara sokaklara girip izlerini kaybettirdi.

30 SANİYE SÜRMEDİ

Bankada dehşet anları güvenlik kameralarına da yansırken, soygun anı yaklaşık 30 saniye sürdü. Soyguna profesyonelce hazırlanıp, ameliyat eldiveni takan ve arkalarında hiç bir delil bırakmayan zanlılar yakalanıncaya kadar İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya polislerin izinlerini kaldırdı.

130 KAMERA, 25 BİN SAAT GÖRÜNTÜ

Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, olayın hemen ardından bölgedeki güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeye aldı. Çevredeki 130 güvenlik kamerasının kaydettiği 25 bin saat görüntüyü tarayan polis, zanlıların görüntülerden kayboldukları noktayı belirleyip bu alanda bir çember oluşturdu. Görüntülerde, gözleri ve tenleri dahi görülemeyen zanlıların üzerlerindeki kıyafetleri mercek altına alan polis, motosikletle ilgili de çalışma yürüttü.

SUÇ KAYITLARI ÇIKMADI

Öncelikli olarak çalışma bölgesini daraltan polis, ardından zanlıların izine ulaştı, söz konusu motosikleti kullananları belirleyen polis, zanlıların adreslerini tespit edince dün (Pazartesi) akşam saatlerinde operasyon düzenledi. Operasyonda Bir kargo firmasında kurye olarak çalışan O.B. ile Çeşme'deki bir restoranda garsonluk yapan kardeşi Ç.B. ile bu kişilere yardım ettiği ileri sürülen R.M. gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlıların suç kayıtlarının bulunmadığı öğrenildi.

VALİ'DEN POLİSE TEŞEKKÜR

Operasyon ve ele geçirilen malzemelerle ilgili bilgi vermek üzere İl Emniyet Müdürü Uzunkaya ve Vali Mustafa Toprak Asayiş Şube Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenledi. Zanlılardan O.B.'nin evindeki aramalarda, olayda kullanılan pompalı tüfek, bu tüfeğin içine konulduğu gitar taşıma çantası, tüfeğe ait 10 fişek, bankanın güvenlik görevlisinin tabancası, bu tabancaya ait 10 mermi, iki dipçik, iki siyah yelek, iki siyah kask, paranın konulduğu siyah sırt çantası, ayrıca buzdolabının sebzelik bölümüne konulan ve bankadan çalınan 211 bin 750 TL'nin 206 bin TL'si ele geçirildi. Zanlıların ekonomik sıkıntı içinde bulunduklarını dile getiren Vali Toprak, "Ortada hiç bir delil yokken, polislerimizin böyle ince bir çalışma yapmasının ardından zanlıları yakalamasını yürekten kutluyorum. Öyle bir olay ki başından sonuna kadar plakası olmayan, sadece rengi belli olan bir motosiklet var. Görüntülerden sadece rengi belli. Markası dahi gözükmüyor. Kişilerin fiziki eşkalini ortaya çıkaracak ayrıntıları yok. Başından sonuna kadar kasklı ve hiçbir şekilde yüzleri görünmüyor. Uzun kollu giyimleri var. Eldiven kullanılmış. Parmak izi de dahil olmak üzere biyolojik bir delil elde edilecek hiçbir emare olmamasına rağmen bu olayı çözen ekibe teşekkür ediyorum. İzmir'de olay olmaması için güvenlik birimlerimiz teyakkuz halinde, bir olay yaşandığında kimse onun çözülmeyeceğini düşünmesin" dedi.

PROFESYONELCE HAZIRLANMIŞ
Zanlıların profesyonelce hazırlandıklarını dile getiren İl Emniyet Müdürü Uzunkaya, soygunun örgütsel bir bağlantısının olmadığını vurguladı. Zanlıların Narlıdere İlçesi'nde yakalandığını dile getiren Uzunkaya, "Türkiye'de soygunlar sıkça yaşanan bir hadise. Bu olayda şuna dikkat çekmek istiyorum; Hiçbir izi olmayan, sadece hayalet gibi iki kişi tepeden tırnağa siyah, başları kapalı, en yakın çekimde dahi göz teması yok. Bütün bilim, akıl ve teknik dahil edilerek böyle bir şeyin çözülmüş olmasının sembolik değeri çok yüksek. Ölü ya da yaralı olmaması çok sevindirici. Olsaydı da böyle bir soygunda hiçbir izin, görüntünün olmamasına rağmen, arkadaşlarımız 12 gün boyunca bayram istirahati de olmadan çalışmalarını yaptı. Birine bayram öncesi 211 bin lirayı, 'Bayram sonrası geri alacağım' diye ödünç vermiş olsanız, ancak 5-6 bin liralık fire ile geri alırdınız. 5 bin lira eksikle paranın alındığı, kullanılan bütün aparatların elde edildiği çok temiz bir çalışma oldu" diye konuştu. Olayla ilgili soruşturma sürerken zanlıların işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.


BİZE ULAŞIN