Bingöl'de teröre dev bayraklarla tepki

Bingöl Şehit Aileleri, Gazileri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, iki adet dev Türk Bayrağı açarak, terör olaylarına tepki gösterdi.

Bingöl'de BİŞHAK tarafından, Cuma namazı sonrası, terör olaylarına ilişkin kitlesel basın açıklaması düzenledi. Dörtyol Saat Kulesi önünde düzenlenen açıklamaya, bazı sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar da destek verdi. İki dev bayrağın asıldığı açıklamada konuşan BİŞHAK Başkanı Naim Tan, askere, polise, korucuya, kamu görevlisine ve sivil vatandaşlara kurşun sıkma gafletinde bulunan hain örgüt mensuplarını bir kez daha lanetlediklerini vurguladı. Terör örgütüne direk ya da dolaylı destek verenleri de nefretle kınadıklarını anlatan Tan, "Bu hain, kalleş ve alçaklar sözde Kürt halkı ve Zaza halkı adına bu olayları yaptıklarını iddia ediyorlar. Hepimizin gördüğü gibi bu hainler en büyük zararı biz bölge halkına vermektedirler. Araçlarımızı yakmakta, yollarımızı, köprülerimizi tahrip etmekte, bize hizmet sunan doktorlarımızı şehit etmekte, bizim can, mal ve namusumuzu korumak ve kollamakla görevli olan askerimize, polisimize kurşun sıkmaktadırlar. Dolayısıyla terörden 30 yıldır en büyük zararı biz bölge halkı gördük ve görmekteyiz. Sizler asla bizim temsilcimiz olamazsınız" dedi.
"PKK ÜLKEYİ TERK ETSİN"
PKK'dan ülkeyi terk etmesini isteyen Tan, "Sizden bıktık, usandık. Türkler, Kürtler, Zazalar, Araplar ve Çerkezlerin birbiriyle sorunu yok. Çünkü biz Malazgirt'te de, Çanakkale'de de, Kudüs'te de beraberdik. Din, bayrak ve mukaddesat için beraber aynı mevzide şehit olduk. Bugün de beraberiz yarında beraber olacağız. Bizleri bölmek ve parçalamak isteyen şer odaklarına karşı birliğimizden, bütünlüğümüzden asla taviz vermemeliyiz. Çünkü dinimiz bir, kıblemiz bir, bayrağımız bir, kitabımız birdir. Buradan tüm halkımızı teröre tepki vermeye ve sessiz kalmamaya çağırıyoruz" diye konuştu.
"MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRMELİ"
Terörle ve teröristle mücadelenin sonuna kadar devam etmesi gerektiğini de kaydeden Tan, şunları söyledi:
"Bu kararlılıktan vazgeçerseniz Allah korusun bölgeyi kendi elimizle PKK ya teslim etmiş oluruz. Örgüt mensupları silahlarını bırakıncaya kadar bu mücadele devam etmelidir. Çünkü çözüm sürecinde bunlar asla silah bırakmadılar. Gittikçe güçlendiler, toparlandılar ve tarafa patlayıcılar döşediler. Bunlara asla bir daha bu fırsatlar verilmemeli." Grup, açıklamanın ardından "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atıp, tekbirler getirerek, dağıldı.
BİZE ULAŞIN