Bu mahallede çifte kurban geleneği

Samsun’un Vezirköprü ilçesi Tahtaköprü Mahallesi’nde vatandaşlar çift kurban kesiyor.

Genelde geleneksel olarak küçükbaş hayvanlardan kurban kesen mahalle sakinleri, kurban edilen koçlardan birini sırık kebabı yaparak kebap olarak misafirlerine ve komşularına ikram ediyor. İlçeye 50 kilometre mesafedeki Tahtaköprü Mahallesi'nde ikamet eden Nasip Türkel(40), bu geleneğin asırlardır devam ettiğini söyledi.

Mahalle sakinlerinin geleneklerine bağlı olduğunu belirten Sait Türkel, birçok yöreye göre farklılık gösteren kurban ibadetinin asırlar boyunca bu şekilde çift kurban kesilerek kebap olarak ikram edildiğini kaydetti. Mahallede bayramların dolu dolu amacına uygun yaşandığına vurgu yapan Türkel kendi geleneklerinde kebap olarak kurban etinin ikram edilmesi olduğunu ve bu geleneğin devam ettiğini, her evde kebap ocağı bulunduğunu ifade etti.

Mahalle Muhtarı Ali Hasan Türkel kurban bayramlarında imamla beraber kurbanların kesildiğini, genel olarak küçükbaş hayvan kesildiğini, mutlaka sırık kebabı yapılarak komşulara, misafirlere kebap olarak ikramda bulunulduğunu. bu geleneğin asırlardır devam ettiğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN