Diyarbakır'da jandarma kontrolünde hasat

Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Aşağı Bitikçi köyünde tarla anlaşmazlığı yüzünden hasat jandarma gözetiminde yapıldı. 70 yıldır bu tarlaları sürdüklerini ve ellerinde eski tapuları olmalarına rağmen kendi ektikleri tarlaların kaymakam kararıyla başkaları tarafından biçildiğini belirten köylüler, bu haksızlığa dur denmesini istiyor.

Ergani ilçesi Aşağı Bitikçi köyünde bu yıl hasat jandarma kontrolünde yapıldı. Yaklaşık 70 yıldır sürülen ve ellerinde eski tapular olan köylüler, bu yıl yapılan kadastro çalışmalarında usulsüzlük yapıldığı ve haklarının yenildiği iddiasıyla savcılığa şikayette bulunmuştu. Bunun üzerine Ankara'dan müfettişler gelip incelemeler yapmış ve kadastro çalışmaları durdurulmuştu. Kadastro çalışmalarının 3-4 ay sonra tamamlanacağını belirten köylüler yıllardır ektikleri tarlanın bu sefer de kaymakamlık kararıyla başkaları tarafından biçildiğini ve bu haksızlığa dur denmesini istediklerini söyledi. Köylüler ile tarlayı biçenler arasında herhangi bir olay yaşanmasın diye jandarma kontrolünde yapılan biçmeyi çaresizce izleyen köylüler, "Bizim elimizde de eski tapu var, karşı tarafın elinde de. Kendi ektiğimiz tarlayı şu an başkası biçip götürüyor" diyerek yetkililerden yardım istiyor.
Yetkililer ise birkaç ay içerisinde kadastro çalışmalarının tamamlanacağını ve biçilen alanda haksızlığa uğrayan tarla sahibi varsa hukuki yoldan hakkını arayabileceğini belirtiyor.
"TARLAYI BİZ EKTİK, BAŞKASI BİÇİYOR"
Babadan kalma tarlayı 70 senedir sürdüklerini ve ektikleri tarlayı şu an başkasının biçtiğini belirten İzzet Kum, "Tarlam 60-70 dönümdür, şu an ben biçmiyorum başkası biçiyor. Tapum da var. Bu durumda olan 100 kişi var. Herkesin tapusu var. Ben hakkımı arıyorum. Şu an tarlaları biçenler, 'ben karar almışım' diyor. Kararı da kaymakamlıktan almışlar" dedi.
"KAYMAKAM KARARIYLA TARLA MI BİÇİLİR"
Aşağı Bitikçi köyünden Sefer Polatoğlu, kendi ektikleri ürünlerin zorla biçilip götürüldüğünü, kadastro sonuçlanmadığı halde karşı tarafın biçmesi için kaymakam tarafından karar verildiğini iddia ederek, "Haksızlıktır. Fakir fukaranın malını götürdüler. Milleti bırakmıyorlar. Asker gelmiş, TOMA gelmiş, panzer gelmiş, fakir fukaranın malını zorla biçip götürüyorlar. 40 seneden beri ben biçiyorum tarlamı. Kadastro girmiş. Kadastro sonuç alamamış. Ama onlar kaymakam kararıyla sonuçlandırmışlar. Gelip hemen malımızı biçiyorlar. Kaymakam kararıyla tarla biçmek olur mu? Tapumuz da var ama eski tapudur. Onların ki zaten bizimki gibi eski tapu. Kaymakam kararıyla gelip malımızı alıp götürüyorlar. Adam başı 50 dönüm 100 dönüm tarla var benimki tek değil. 3000 dönüm var. Toplam 6 bin 500 dönüm. 650 dönüm biz ekmişiz başkası gelip zorla biçip götürdü. Kaymakamla görüştük, Binbaşı ile görüştük. Diyor kararı onlar almışlar, onlar biçecekler. Tarlayı da biz ektik, biz sürdük, ilaç atmışız, gübre atmışız, tohum atmışız malımızı da onlar götürdü. Tapusu da bize ait. Onlar diyor ki biz kaymakam kararı almışız biz biçeceğiz" diye konuştu.
Yukarı Bitikçi köyünde ikamet eden Murat Alşimşek ise Aşağı Bitikçi köyünde tarlalarını amcalarıyla beraber sürdüğünü ve şu an binlerce kişinin mağdur olduğunu ifade ederek "Bugün Bucak aşireti tarafından gelip bizim tarlalarımızı biçtiler. Binlerce kişiyi mağdur bırakıp gittiler. 3-4 biçerle, TIR'larla gelip tarlalarımızı biçtiler. Askerler vardı hiçbirimiz oraya yanaşamıyorduk. Dediler ki kaymakam kararıyla biz burayı biçeceğiz. Bizden habersiz almışlar kararı. Muhtar Mehmet Demirhan'ı şikayet edip, onun tarlasını sürdüğü yerleri krokiye almışlar. Bizim tarlalarımızı da onun krokisinin içine koyup, kaymakam kararıyla aldılar ve hepsini biçtiler. 700 dönüm tarlayı biçip götürdüler. Kaymakam diyor ki bir kere kararı onlara vermişiz. Yapacağımız bir şey yoktur. Binbaşıyla görüşüyoruz. Diyor ki; karar alınmış onlar biçecek. Elimizde tapu da var. Bizim istediğimiz devletimiz bize sahip çıksın. Bu kadar kişiyi mağdur bırakmasın. Hak ne ise hak yerini bulsun" şeklinde konuştu.
Ergani Kaymakamlığı'na vekaleten bakan Çermik Kaymakamı Remzi Demir ise bu konu ile ilgili her hangi bir açıklama yapmayacağını söyledi.
BİZE ULAŞIN