Dükkanına giren hırsız esnafı sevindirdi!

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bir sahafa giren hırsız, 10 kitabı alarak kayıplara karıştı. Kitapların okunmak için çalınmış olmasını temenni eden sahaf, okuma oranının düşük olduğu Türkiye'de kitap çalınmasının sevindirici olduğunu belirtti.

Olay, Cumhuriyet Mahallesi Kordon boyundaki Fethiye Sahaf Kitapevi'nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; bisikletiyle kitapevinin önüne gelen kimliği belirsiz bir kişi, karanlıktan da yararlanarak iş yerine girdi. Önce iş yerinin önünde bulunan üzeri örtülmüş kitapları karıştıran kişi, daha sonra kapıyı zorlayarak iş yerinin iç kısma girdi. Kıymetli eşyaların hiçbirine dokunamayan ve daha sonra eline aldığı yaklaşık 10 kitapla kitapevinden çıkan şüpheli, kitapları bisikletinin sepetine koyarak uzaklaştı. Hırsızlık anı kitapevinin güvenlik kamerasına yansıdı.


"Kitap çalınması sevindirici"
Kitapevi sahibi Cumhur Durmaz, "Sabah iş yerine geldiği zaman dükkanın içinde ve dışındaki kitapların karıştırıldığını, kitapların eksildiğini gördük. Güvenlik kamerasını incelediğimizde, sabah karşı bir kişinin bisiklet ile geliyor ve değişik kitaplar alıyor. 5 -10 dakika içeride kalıyor ve yaklaşık 10 tane kitap alıp ayrılıyor. Ben buna hırsızlık diyemiyorum, her ne kadar giden bir kitap olmuş olsa da. Okuma oranının düşük olduğu bir ülkede kitap çalınması, bir kitapçı olarak beni sevindirdi. İşletmenin dağıtılması ise beni üzdü. Giden kitap olduğu için buna hırsızlık diyemiyorum. Zaten okuma yazma oranın çok düşük olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bir kitapçı olarak benim için önemli olan birinin sabah karşı gelip dükkanın önünden kitap alıp gitmesi. Buna sevinecek misiniz, üzülecek misiniz karışık bir duygu" diye konuştu.
Hırsızlığın kötü bir alışkanlık olduğunu vurgulayan Durmaz, sözlerine şöyle devam etti: "Çalınan şey kitap. Kişi bulunduğu zaman şikayetimden vazgeçebilirim. Biz işletme olarak 'İnsanların parasızlığına çare olamayız belki ama kitapsızlığına çare olabiliriz' diyoruz. Çalmak yerine birisi gelip bizden kitap isteğinde seve seve veririm"
Güvenlik kameraları tarafından kaydedilen görüntülerde, bir kişinin bisikletle sahafın önünde durduğu, içeriden iki kez kitap alıp, bisikletin selesine koyduktan sonra ayrıldığı görülüyor.

BİZE ULAŞIN