Evlenme vaadiyle dolandırılmaktan polis kurtardı

Amasya’da köyünde evlenecek kız bulamadığı için başka şehirlerden eş arayışına girdikten sonra 12 bin lira başlık parası veren ve 15 bin liralık altın takan çobanı, dolandırılmaktan son anda başvurduğu polis kurtardı.

Amasya merkeze bağlı Yassıçal köyünde hayvancılık yapan Vedat Keçeci, köyünde talip olduğu kızların şehir merkezinden evlenmek istedikleri için eş bulamayınca umudunu başka bölgelerde aramaya başladı. Bir tanıdığı aracılığıyla Y.Ş. (60) isimli kadın ve Ağrılı olduğunu söylediği K.G. (53) ile Kütahya'da buluşup Azeri uyruklu genç kız K.O. (29) ile tanışan 25 yaşındaki Vedat Keçeci, başlık parası diye 12 bin lirayı verdikten sonra, kızın dayısı olarak kendini tanıtan K.G. ve K.O ile memleketi Amasya'ya döndü. Ertesi gün takı da istemeleri üzerine kuyumcuya giden Keçeci, yanındaki K.G.'nin aceleci halinden şüphelendi. K.G.'nin güvenlik kamerası olan kuyumcuya girmek istememesi üzerine talihsiz çoban, durumdan iyice rahatsız oldu. Vedat Keçeci'nin kendilerinden şüphelendiğini anlayan K.G. 15 bin liralık alışveriş yaptıktan sonra kalabalıktan da faydalanarak kayıplara karıştı. Bunun üzerine dolandırıldığını anlayan Vedat Keçeci, polise başvurdu. Amasya Emniyet Müdürlüğü asayiş şubesi ekipleri, daha önce de aynı yöntemle Kütahya'da da suça karıştığı saptanan ikiliyi kısa sürede yakaladı. Keçeci ise kaptırdığı paralarını geri aldı.

"HER ŞEYİM VAR BİR TEK HANIMIM YOK"
Ailesine ait 150 koyun, 150 keçi ve 20 büyükbaş hayvanının bulunduğunu ve tek isteğinin helal süt emmiş bir kızla evlenmek olduğunu anlatan Vedat Keçeci, "Sabah 5'te kalkıyorum. 8'de yaylama geliyorum. 3'te çıkartıyorum hayvanları. Akşam 8'de geri geliyorum. Koyun güttürmem. Ahır temizletmem. Ahırla, bacayla işi olmayacak. Evi, ocağı temizleyecek tamam. Bir dediğini iki etmem. İstediğini alırım. Elini sıcak sudan, soğuk suya sokmam. Yaylayla, tarla ile işi olmaz. O türlü şeyler aklına gelmesin, gelecek bayanın. yalnız yaşanmıyor" dedi.
"Kızlar köye gelmek istemiyor. 'Şehir' diyorlar. Bende şehre gitmek istemiyorum. O yüzden evlenemiyorum"diyen Keçeci, "Uzun lafın kısası malım, melalım, arabam, traktörüm, evim, ocağım, her şeyim var. Tarlam, tapanım tam tekmil yani. Ama bir tane ev hanımım yok" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN