Göktürk Uydusu, teröristlere göz açtırmıyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık; "Elbette şunu çok iyi biliyoruz öldürerek bu iş bitmez. Ama diz çöktürmeden bırakmayacağız. Silahlar tamamen bırakılana kadar bu mücadele sürecek” dedi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nin akademik yılı açılışına katılmak üzere karayolu ile Tokat'a gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ı Vali Cevdet Can, AK Parti Tokat Milletvekilleri Coşkun Çakır, Celil Göçer, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, AK Parti Tokat Milletvekili Adayı Zeyid Aslan tarafından karşılandı. Protokol konuşmasından sonra kürsüye gelen Bakan Işık, akademik yıl açılış töreninde öğrencilere "Bilim ve Teknolojide Derinlik, Yenilik ve Sanayide Yetkinlik Stratejisi" konulu ilk dersi verdi. Konuşmasında terörle mücadelede savunma sanayinin geldiği noktayı değerlendirerek yaşanan terör olayları ile ilgili önemli mesajlar veren Bakan Işık, "Şu son dönemde terörle mücadelede çok yoğun bir süreç yaşıyoruz ve şehitlerimiz var. Allah rahmet eylesin. Ama değerli arkadaşlar özellikle savunma sanayinin, uzay sanayinin bu araştırmalara son dönemde yaptığımız yatırımın şu son 75 günlük süreçte son derece önemli sonuçları aldık. 35 yıllık terörle mücadelede özellikle PKK terör örgütü ile mücadelede tarihinde şu son 75 gün kadar sonuç aldığımız hiç bir dönem olmadı. Elbette şehitlerimiz oluyor. Haince el yapımı patlayıcılarla artık şehit ediyorlar askerlerimizi. Karşı karşıya gelmekte çok ciddi korkuyorlar. Artık Türkiye terörle mücadelede kendi yerli teknolojilerini kullanmaya başladı. Göktürk 2 uydumuz 2.5 günde bir kandilin üzerinden geçiyor. 2.5 gün içerisinde orada ki fiziki farklılaşmayı anında program belirliyor yerel istihbaratlar onun ne olduğunu tespit ediyor, bu bir mühimmat deposu mu , eğitim alanımı mı yoksa cephanelik mi neyse nedir diye ona göre oradaki hedefler nokta atışı ile vuruluyor. Eğer bu uyduyu kendi geliştirmeseydik başka bir ülkeden almış olsaydık çok büyük bir ihtimalle Kandil'in üzerine geldiği zaman uydu kararacaktı. Şimdi Allaha şükürler olsun bunu biz kendimiz orada 2.5 günde bir her geçişte orada ne oluyor ne bitiyor görüyoruz. İnşallah şu anda çalışmalarını başlattık, metro altı çözünürlükte yeni bir uydu. Şu anda onun çalışmalarını yürütüyoruz" diye konuştu.
"ELBETTE ŞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUZ ÖLDÜREREK BU İŞ BİTMEZ. AMA DİZ ÇÖKTÜRMEDEN BIRAKMAYACAĞIZ"
Türkiye'nin artık insansız hava araçlarında dışa bağımlı olmadığını ifade eden Bakan Işık, "O bölgedeki tüm hareketliği insansız hava araçlarımızla tespit ediyoruz ve kendi akıllı mühimmatlarımızla, güdümlü mermilerimizle nokta atışı yaparak terörist hedefleri imha ediyoruz. Şu ana kadar bin 300'ün üzerinde terörist etkisiz hale getirildi. 700-800 civarında yaralı var. 300'ün üzerinde teslim olan terörist var. İnşallah bu mücadeleyi kendi teknolojimizi kullanarak daha yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Artık nüfus edici bombalarımızı kullanmaya başladık. Dünyanın en gelişmiş nüfus edici bombasını Türkiye geliştirdi. Artık mağara falan tanımıyoruz. Elbette şunu çok iyi biliyoruz öldürerek bu iş bitmez. Ama diz çöktürmeden bırakmayacağız. Silahlar tamamen bırakılana kadar bu mücadele sürecek. Bunun için özellikle vurguluyorum, 13 yıllık savunma sanayine yaptığımız yatırımın bugün sonuçlarını alıyoruz. 13 yıldır özellikle savunma sanayinin yerli imkanlarla geliştirilmesi için mücadele ediyorduk, yüzde 24'le ilk geldiğimizde yerlilik oranı şu an anda yüzde 60'a yakın orana ulaştık. Nitelik çok arttı. Artık sadece kendi ihtiyaçlarımızı karşılamıyoruz. Amerika'nın skorsky helikopterlerini en kritik parçalarını Türkiye'de üretir hale geldik" şeklinde konuştu.
El yapımı patlayıcıları önceden tespiti ve imhasına yönelik çalışmayı başlattıklarını ifade eden Bakan Yıldırım açıklamalarına şöyle devam etti: " Bir tek askerimiz, polisimiz dahi şehit olsun istemiyoruz. Bununla ilgili ülkemizin bütün imkanlarını seferber ettik. Bu çalışmalarda büyük bir kararlılıkla devam ediyor"
BİZE ULAŞIN