Halk otobüsü şoförü, kalbi duran, dili boğazına kaçan bebeğin hayatını böyle kurtardı

Kocaeli'de, halk otobüsünde kalbi duran, dili boğazına kaçan bebeği otobüs şoförü Hayrettin Şahin kurtardı. Hayrettin Şahin bebeğin duran kalbini kalps masajı ile yeniden çalıştırıp, boğazına kaçan dilini çıkararak, ambulans gelinceye kadar suni teneffüs yaparak hayata döndürdü.

Fatma-Sercan Şiner çifti, önceki gün Hereke-İzmit Umuttepe seferini yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait otobüse bindi. Şiner çifti bir süre sonra 10 aylık olan bebeklerinin hareket etmediğini fark ederek, yardım çığlıkları attı. Panik halde bebeklerini elinde tutan çiftin feryadını duyan şoför Hayrettin Şahin, hemen aracı kenara çekerek durdurdu. Çiftin yanına gelen şoför, bebeğin nefes almadığını fark etti. Bebeğe kalp masajı yaparak kalbini çalıştıran Hayrettin Şahin, daha sonra bebeğin dilinin boğazına kaçtığını fark etti. Hayrettin Şahin bebeğin boğazına kaçan dilini çıkardıktan sonra bebeği yere uzatarak suni teneffüs yapmaya başladı. Uzun süre bebeğin nefes alması için mücadele eden Hayrettin Şahin, bebeğin nefes aldığını ve hareket ettiğini görünce kendisi de rahat bir nefes aldı. Bebeğe müdahale esnasında baygınlık geçiren çift, bebeklerinin gözlerini açması ile gözyaşlarına boğuldu. Ömer Asaf bebek daha sonra kontrol amaçlı olarak olay yerine çağırılan ambulansla hastaneye götürüldü. Hastaneye kaldırılan Ömer Asaf, hayati tehlikeyi atlattı.

Hayrettin Şahin, "Otobüs ile Hereke-Umuttepe arasında seyahat ederken bir çığlık duydum. Aynadan baktım ilk başta kavga var sandım. Sonra aynı çığlığı tekrar duyunca otobüsü müsait bir yere çekip durdurdum. Yerimden kalkıp bebeğin yanına gidene kadar, daha önce aldığım ilk yardım eğitimleri aklıma geldi. Daha önce Büyükşehir Belediyesinin acil durumlar için otobüs şoförlerine verilen itfaiye ve ilk yardım eğitimlerini almıştık. Bebeğin yanına gidince anne babanın çok panik yaptığını gördüm, bebek hareketsizdi. Ben soğukkanlılığımı koruyarak, aldığım ilk yardım eğitimlerini uygulamaya başladım. Bebek nefes almıyordu ona kalp masaj yaptım. Kalp masajından sonra bebek nefes almaya başladı. Bu sırada dilini yutmuştu. Ben parmağımla bebeğin dilini geri çekerek tekrar nefes almasını sağladım. Nefes almaya başlayınca parmağımı ısırdı. O sırada gözlerini açtı bebekle göz göze geldim. Ona ilk yardım yaparak tekrar nefes almasını sağladığım için çok sevindim. Ailesi de bunu görünce çok sevindiler. Böyle güzel bir olaya vesile olduğum için çok sevindim. Allah bebeğe uzun ömürler versin" dedi.

BİZE ULAŞIN