Hayatta kalan mülteciler karaya çıkarıldı

Muğla’nın Gökova Körfezi Karaada açıklarında mültecileri taşıyan tur teknesinin yan yatması sonrası 22 mülteci hayatını kaybetti. Tekne kazasında 211 mülteci de Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Bodrum İçmeler'den gece saatlerinde denize açılan ve içinde yaklaşık 232 kişinin bulunduğu tekne denize açıldıktan bir buçuk saat sonra fazla yolcu nedeniyle Karaada'nın 3 mil açığında uluslararası sularda yan yattı. Teknede bulunanlar teknenin yan yatması sonrası denize atladı. Bu sırada Sahil Güvenlik ekiplerinin radarına takılan tekneye müdahale için olay yerine Sahil Güvenlik botları sevk edildi. 5 Sahil Güvenlik botunun sabah saatlerinde başlayan arama-kurtarma çalışmasına havadan da destek verildi.
Sahil Güvenlik ekiplerinin şu ana kadar 22 mültecinin cesedine ulaştığı, 211 kişinin de sağ kurtardığı öğrenildi. Kurtarılan mülteciler Bodrum Sahil Güvenlik komutanlığına getirilirken, cesetler Bodrum Milta Marina'ya getirildi. Sahil Güvenlik ekipleri havadan ve denizden uluslar arası sularda arama ve kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.
Muğla Valisi Amir Çiçek, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan ve Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya valilikte yapılan durum değerlendirmesi toplantısı sonrası Bodrum'a hareket ettiler.
BİZE ULAŞIN