İftar sofrası kan davasını bitirdi

Van merkez Tuşba ilçesinde aralarında husumet bulunan Dolkan ve Sürme aileleri, Tuşba Kaymakamı Musa Sarı ve Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe’nin girişimiyle barış sofrasında bir araya gelerek iftarlarını açtılar.

Van'da Düzenlenen barış yemeğine Van Valisi İbrahim Taşyapan, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgenaral Abdullah Barutçu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Tuşba İlçe Kaymakamı Musa Sarı, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, ve Tuşba ilçesi kamu kurum müdürleri ve mahalleli katıldı.
Barış yemeğinde okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından bir konuşma yapan İl Müftüsü Nimetullah Arvas, "Çok değerli Özkaynak sakinleri, bu gün burada hayır için toplanmış bulunuyoruz. Evveli rahmet, ortası mağfiret, son on günü cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan-ı Şerif'in ilk on gününü idrak ettik, dolu dolu yaşadık. İkinci on gününe girmiş bulunmaktayız. Rabbimiz mahşer gününde Kevser havuzu başında efendimizin bayrağı altında, onun sancağı altında cümlemizi haşır ve cem eylesin, bir araya getirsin inşallah. Peygamber Efendimiz (SAV) çeşitli vesilelerle biz bildiriyor. Her şeyden önce bu ay Kuran ayıdır. Tövbelerin kabul olduğu aydır. Cennet kapıların açık olduğu aydır. Cehennem kapılarının kapandığı aydır. Bu ayda barışın mahallemize ilçemize bölgemize hayırlar getirmesini yüce Allahtan niyaz ediyoruz" dedi.
Daha sonra bir konuşma yapan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, "Çok değerli Özkaynak Mahalle sakinleri. Üç kıymetli hocamız ve başta sayın müftümüzle bu barışın bu güzel günün, Ramazan ayının mağfiret ayına denk gelecek şekilde, bu güzel mahallede inşallah hepimiz Rabbimin huzurunda ve özelikle bu ayda tarihe güzel şahitlikler yapıyoruz. 1.5 yıl öncesinde istenmeyen bir olay burada meydana geldi. Hamdolsun olaydan sonra kanaat önderleri, toplumun büyükleri, vazifelerini hiç aksatmadan, zamanında yerine getirdiler. Çok şükür bu gün bu barışı huzurunuzda gerçekleştiriyoruz. Bizler mümin ve Müslüman olarak şuna inanıyoruz. Bir dakika intikam için, milyonlar dakika hem kalbi sıkıntı hem hapis azabını çektirir ve maktulun akrabasına dahi intikam endişesiyle ve karşısında düşmanın düşünmesiyle hayatın lezzetini ve ömrünün zevkini kaçırır. Hem korku hem hiddet azabını çektiriyor. Bunun tek bir çaresi var oda Kur'anın emrettiği hak hakikat, maslahat insaniyet ve İslamiyetin gereği olan barıştır. Bizler inşallah barışı burada gerçekleştiriyoruz. Barışı sadece Allah rızası için ve gelecek nesiller huzuru ve bu gençlerin burada kardeşçe yaşaması için Allah'ın izniyle gerçekleştireceğiz. Biz barış istiyoruz. Kalplerimizde barış, seslerimizde barış, gözlerimizde barış, elerimizde barış, dünyamızda barış istiyoruz. Tüm insanlığa hayır için mutluluk için, huzur için üç günlük dünya hayatında barış istiyoruz" dedi.
Daha sonra kısa bir konuşma yapan Tuşba İlçe Kaymakamı Musa Sarı, "Barış sürecinde kurum amirlerimizle birlikte belediye başkanımızla, kanat önderlerimizle yaptığımız girişimlerde bize her zaman vekâletlerini veren her iki ailenin büyüklerine, bu mahallenin gelecek nesiller adına mahallenin Tuşba'nın ilimizin huzuru adına şahsım ve yine ilçemiz adına şükranlarımı sunduğumu ifade etmek istiyorum" diye belirtti.
Son olarak bir konuşma yapan Valisi İbrahim Taşyapan, "İnsanoğlu kâinattaki en değerli varlıktır. Allah bu kainatı yaratıktan sonra insanı yarattı. İnsanın emrine de bütün kainatı verdi ona akıl verdi. Akıl insanoğlunun kendini diğer varlıklardan ayıran en üstün meziyetidir. Aynı zamanda bu akıl kendine sorumluluk ta yaratandır. Aklı kullanmak aklın gereğini yapmak akılla kainatı yönetmek akılla diğer varlıklara hükmetmek akılla insan arasına düzen kurmak aklın kullanılmasıyla alakalıdır. Dolayısıyla bizler toplum olarak yaşıyoruz. İnsanlarda birey olarak yaşayamıyorlar. Öyle olsaydı ne köyler, ne kasabalar, ne de şehirler kurulurdu. Her kes dağ başında birer ev yapar otururdu. Hepimiz birbirimize muhtacız toplumda her türlü yapacak insan vardır. Dolayısıyla bizler toplum olarak yaşamak zorundayız. Toplum olarak yaşamının da bir takım kuralları vardır. Bu kurallar toplumla yaşamanın olmasa olmaz şartlarıdır. Bu kurallar başta hukuk kuralları, örf adetler, gelenekler görenekler, dinimizin bize emrettiği kurallar bunlar hepsi insanoğlunun bir arada yaşamasında elzem olan kurallardır. Bu kurallara uymak toplumda kabul olunmayı gerektirir. Toplum kuralları bozan insanları kabul etmez. Buna bazen insan ceza verir bazen hukuk bazen öf ve adet ceza verir. Bazen aile ceza verir bunun değişik ceza türleri vardır. Dolayısıyla insan olarak toplumdaki kurallara uymak zorundayız" diye açıklamalarda bulundu.
Yapılan konuşmaların ardından iki ailenin büyükleri Van Müftüsü Nimetullah Arvas aracılığıyla Kur'an-ı Kerimi öperek kucaklaştılar.
Ardında iki aileden 300 kişinin katılımıyla iftar açan mahalleliler daha sonra aile büyüklerinin ellerini öperek birbirleriyle selamlaşarak barıştılar.
Olayın geçmişi:
Van merkez Tuşba ilçesine bağlı Özkaynak köyünde, N.D. isimli 35 yaşındaki şahıs, 25 Şubat 2014 tarihinde akşam evine geldiğinde iddiaya göre, eşi N.D. (23) ile V.S. (42) isimli şahsı uygunsuz vaziyette görünce av tüfeği ile ikisini de vurmuş, şahıslar olay yerinde hayatını kaybetmişti.
BİZE ULAŞIN