Iğdır'daki hain saldırıda muhtar yardım ve yataklıktan gözaltına alındı

Iğdır’da 13 polisin şehit edildiği terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı ileri sürülen biri muhtar iki zanlı adliyeye sevk edildi.

Edinilen bilgilere göre, Hasanhan köyü yakınlarında polis memurlarına yönelik yapılan saldırıyla ilgisi olduğu belirlenen Yazlık Köyü Muhtarı Musa Padak ile Salih Padir isimli iki kişi, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yakalandı. Yakalanan zanlılar, jandarmadaki sorgularının ardından Aralık ilçesinde adliyeye sevk edildi.
BOMBA, SATIN ALINAN KAMYONETTE PATLATILDI
13 polis memurlarının şehit olduğu saldırının kamyonetle yapıldığı, patlamanın etkisiyle kamyonetin parçalanmasından ve yolda çukur açılmasından dolayı bombanın asfalta gömüldüğünün düşünüldüğü belirlendi. Halfeli beldesinde nakliyecilik yapan Salih Padir'in (39), patlamanın yaşanmasının üstünden iki gün geçtikten sonra emniyete giderek kamyonetinin çalındığı yönünde ihbarda bulunması üzerine emniyet ekipleri inceleme başlattı. Yapılan incelemenin ardından Padir'in kamyonetini bu işte kullanılması için sattığı belirlendi.
BOMBA, BİR KÖYÜN SAMANLIĞINDAN KAMYONETE YERLEŞTİRİLDİ
PKK'nın bölgedeki sorumlularından olduğu iddia edilen Firaz kod adlı teröristin Padir'e ait 76 DP 825 plakalı kamyoneti 20 bin liraya satın aldığı, kamyonetin 3 gün boyunca Bulakbaşı köyünde bulunan bir samanlıkta bombayla yüklendiği, saldırının yapılacağı gün erkenden samanlıkta çıkarılarak saldırı yerine getirildiği öğrenildi.
BOMBAYI PATLATAN PKK'LI GASP ETTİĞİ TRAKTÖRLE AĞRI DAĞI'NA KAÇTI
Yazlık Köyü Muhtarı Musa Padak'ın (49) saldırıdan haberi olmasına rağmen olayı gizlediği, güvenlik güçlerine söylemediği belirlendi. Polisleri taşıyan araçların geçişi esnasında bombayı patlatan teröristin ise patlamanın ardından olay yerinden geçen bir köylüye ait traktörü gasp ederek Ağrı Dağı bölgesine kaçtığı öğrenildi.
Salih Padir'in "terör örgütüne yardım ve yataklık", Yazlık Köyü Muhtarı Musa Padak'ın ise "terör örgütüne destek verme" suçundan Aralık Adliyesi'ne sevk edildi. Öte yandan; olayla ilgisi olduğundan şüphelenilen 2 kişiyi arama çalışması ise devam ediyor.
BİZE ULAŞIN