Iraklı aile denizde kaybolan oğullarını arıyor

Yunanistan’a kaçmak isterken botlarının batması sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği olayda denizde kardeşini kaybeden Irak uyruklu kaçak Ömer Moksin ailesi ile birlikte kardeşini arıyor.

Muğla'nın Bodrum ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmek isteyen iki kaçak teknesi 2 Eylül'de batmış, denizde 12 kişinin cesedi bulunmuş 3 kişi ise kaybolmuştu. 5 gündür yapılan arama çalışmaları sonucunda kayıp olan 3 kişinin izine rastlanılamadı. 5 gündür kayıp olan 3 kişinin içinde bulunan Bekir Moksin (17) isimli Irak uyruklu mülteci için ailesi tüm koyları gezerek oğullarını arıyor. Moksi'nin annesi 50 yaşındaki Nawal Moksin, Babası Jaman Moksin ve batan bottan sağ kurtulan Moksin'in abisi Ömer Moksin Bodrum'da kaybolan Bekir Moksin'i aramaya devam ediyor. Botun battığı noktadan itibaren tüm koyları, kayalık alanları arayan Moksi'nin ailesi 4 gündür Bodrum kıyılarında geziyor.
Kardeşini günlerdir aradığını söyleyen Ömer Moksin, çıktıkları noktayı İHA muhabirine göstererek, "Gece saat 2:00 gibi Asbat koyundan açıldık denize. Biraz ilerledikten sonra botumuz battı. Botun içerisinde 17 kişi vardı. Bu kişilerin arasında 5'de bebek vardı. Bizim çıktığımız noktada deniz güzeldi, biraz açıldık denizde dalga başladı. dalgalardan dolayı su aldı botumuz ve battı. 4 yıldır buradayız ama hep mülteci olarak anılıyoruz. Ne bir iş yapa biliyoruz, nede çalışabiliyoruz. Biz vatandaşlık istedik ama verilmedi. Bizimde başka şansımız yoktu. Ya Irak'a geri döneceğim ya da Avrupa'ya gideceğim. Bu olay sonrasında denizde kayboldu kardeşim Bekir. Ailem ile beraber kardeşimi arıyoruz. İnşallah bulacağız"dedi.
Evladını Ege denizinde kaybeden Nawal Moksin günlerdir oğlun aradığını belirterek "Günlerdir buradayız evladımdan bir haber alamadım. Deniz kıyılarına bakıyoruz. Ama bulamadık. Kos adasında olabilir ama orada bulmak çok zor. Kimsemiz yok karşı adada buradan yetkililere sesleniyorum. Evladımı biran önce bulsunlar" dedi
Baba Jamal Moksin ise, şöyle konuştu: "Oğlum Bekir'i arıyoruz. Bodrum'da her yere baktık ama bulamadık. Oğlum çok iyi bir sporcuydu ve yüzmeyi çok iyi bilirdi. Biz Bodrum'da tüm sahillere baktık ama bulamadık. Her yeri aradık ama yok. Kos adasına ulaşmaya çalışıyoruz. Lütfen yetkililer bize yardımcı olsun"
BİZE ULAŞIN