İstanbul'da 4 milyon TL'lik kaçak sigara ele geçirildi

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından kaçakçılıkla mücadele çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen operasyonda 4 milyon TL değerinde kaçak sigara bulundu.

Konuyla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğini tarafından yapılan açıklamada, İngiliz Gümrük İdaresi tarafından Bakanlık Ambarlı Limanı'na gelecek bir gemide plastik eşya yüklü olduğu bildirilen bir konteynerde beyanın aksine 'sigara' olabileceği ve bu sigaranın yurda kaçak yollarla sokulmak istendiği bilgisinin iletildiği belirtildi. Bunun üzerine İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü (KİM) ekipleri alınan istihbari bilgiye istinaden çalışma başlattı. Çalışmalarda konteynerin yüklendiği gemi tespit edilerek söz konusu gemi hem uydudan hem de konteyner takip sistemi üzerinden izlemeye alındı.
Yapılan takip neticesinde bahse konu konteyner, Ambarlı Limanı'na indirilmesinin ardından x-ray taramasından sevk edildi. Farklı yoğunluk tespit edilmen konteyner, şüphe uyandırmayacak şekilde liman sahasının uygun bir yerine konularak takibe alındı. Gümrük Muhafaza Memurları konteyneri yaklaşık 16 gün süreyle izlemeye devam etti.
Bekleme süresini yeterli bulan Savcılığın verdiği arama kararı kapsamında; çay-tütün dedektör köpeği ile bir arama gerçekleştirildi. Yapılan kontrolde köpeğin de yoğun tepki verdiği konteyner KİM Müdürlüğü ve Ambarlı Gümrük Müdürlüğü personelince oluşturulan bir ekiple açıldı.
Konteyner içinde yapılan tespitte, konteynerin ilk iki sırasına tıpkı beyanda belirtildiği gibi plastik mutfak eşyası olduğu fakat ilk iki sıradan sonra ise toplam 500 bin paket kaçak sigara olduğu görüldü. Yakalanan sigaranın gümrüklenmiş piyasa değerinin 4 milyon TL olduğu tespit edildi.
Olayla ilgili olarak eşya sahibi E.A. isimli şahıs hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.
BİZE ULAŞIN