Kont Dracula'nın dehlizlerinde kızıl tilki görüntülendi

Kont Dracula’nın esir tutulduğu öne sürülen Tokat Kalesi’nde devam eden kazı çalışmalarında 8 ayda yaklaşık 100 metre yerin altına inen gizli geçidin sevimli konuğu kızıl tilki objektiflere yakalandı.

Tokat Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Tokat Kalesi'nin turizme kazandırılması amacıyla başlatılan kazı çalışmaları kapsamında gizli geçitte çalışmalar devam ediyor. Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma amaçlı kullanılan kaleden kent merkezindeki Pervane Hamamı'na indiği tahmin edilen 45 derecelik açı ile yerin altına inen gizli geçidin davetsiz misafiri tilki ise basın mensupları tarafından görüntülendi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz tarafından işçiler ve basın mensuplarının katılımı ile düzenlenen iftar yemeği sonrasında tilkinin gizli geçide girdiği fark edildi. Yaklaşık 100 metrelik tünelin en son noktasına kadar inen tilkiyi basın mensupları görüntülemek için kazı alanından toprak ve kaya taşımada kullanılan vagona bindi. Kısa süreli de olsa kameralara yakalanan tilki tünelin sağa sola açılan gizli geçitlerinde gözden kayboldu. Bir süre ortalarda görünmeyen tilki basın mensuplarının tünelden çıkmasının ardından saklandığı yerden çıktı.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, kızıl tilkinin kalenin maskotu haline geldiğini ifade ederek, "kaledeki gizli geçitte sondaj kazı çalışmaları devam ediyor. 100 metreden daha fazla açılan tünelin ucunun nereye çıkacağını merakla bekliyoruz. İlginç olan ziyaretçilerimizde eksik olmuyor. Burası doğal bir park ve tilkilerimizde var. Kızıl tilki Dracula'nın esir tutulduğu kaledeki gizli geçide daha önceden de girmiş" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN