Kütahya'da depremler endişeye sebep oldu

Kütahya'nın Simav ilçesinde, dört dakika arayla aletsel büyüklüğü 4.1 ve 3.2'lik iki ayrı depremle sallandı. Simav'a bağlı Söğüt köyünde 4.1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Simav güne depremlerle başladı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Merkezi verilerine göre herhangi bir can ve mal kaybına yol açmayan depremin ilki saat 09.25'de yerin 5 kilometre derinliğinde ilçe merkezine 23 kilometre mesafedeki Şenköy'de meydana geldi. 4.1 büyüklüğündeki deprem sonrasında paniğe kapılan vatandaşlar kendilerini sokağa attı. 4 dakika sonra bu defa ilçe merkezine 26 kilometre mesafedeki İnlice Köyü'nde ikinci bir sarsıntı yaşandı.
Yerin 4,5 kilometre derinliğinde meydana gelen 3.2'lik depremde yine sokağa fırlayan vatandaşlar bir süre ev ve işyerlerine giremedi. Saat 10.11'de 4.1 büyüklüğünde bir deprem daha oldu.
Son depremle birlikte paniğe kapılarak sokağa fırlayan vatandaşlar bir süreliğine ev ve işyerlerine dönemedi. 17 Şubat 1999'da 5'lik, 19 Mayıs 2011'de 5.9'luk depremlerde Simav'da 2 kişi ölmüş, bazı vatandaşlar yaralanmış ve çok sayıda binada da orta ve ağır derecede hasarlar oluşmuştu. Binalarda meydana gelen orta ve ağır hasarlar nedeniyle Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Simav'da deprem mağduru vatandaşlar için ilçenin Muradınlar Mahallesinde 9 şiddetindeki depreme dayanıklı 928 kalıcı konut yaptırmıştı.

BİZE ULAŞIN