Miniklerden Dağlıca kahramanlarına mektup

Ülkemizde son günlerde yaşanan terör olaylarından dolayı artan şehit haberleri, Antalya’da bulunan özel bir kolejin 8. sınıf öğrencilerini harekete geçirdi. Öğrenciler, Hakkari Yüksekova’da bulunan 6. Hudut Taburu askerlerine sevgi ve desteklerini yazdıkları duygu dolu mektuplarla dile getirdi, kahramanlara moral verdi.

Yaşanan terör olaylarından sonra ülke çapında eylem, protesto olayları yaşanırken, Antalya'da özel bir kolejde okuyan 50 kişilik 8. sınıf öğrencileri duyarlı bir projeye imza attı. Öğrenciler, asker ve polislerin yanında olduklarını, onlara destek olduklarını göstermek için duygularını kaleme aldı. 8. sınıf öğrencileri, minik kalpleriyle vatan için, canını dahi feda eden şanlı askerlere mektubun yanı sıra gönüllerinden geçen anahtarlık, kolye ve el emeği göz nuru hediyeler gönderdi. 50 kişilik öğrenci grubu, mektuplarını Hakkari Yüksekova'da bulunan 6. Hudut Taburu askerlerine gönderme kararı aldı. Yazdıkları mektupları Türkçe öğretmenleri Fatih Tuncay'a teslim eden öğrenciler, daha sonra bütün mektupları şanlı Türk bayrağına sararak üstüne şu notu düştüler, "Kahraman Türk askeri, bu bayrak içindeki mektuplar, sadece bir grup öğrencinin elinden değil, bir milletin gözünden kopup gelmiştir. Kalplerimiz daima sizinle atacaktır."

TÜRKÇE ÖĞRETMENİ TUNCAY "BU DUYGULAR HERKESİN DUYGULARI"
Projenin mimarı olan Türkçe Öğretmeni Fatih Tuncay, yazılan mektuplarda herkesin duygularının olduğunu dile getirdi. Fatih Tuncay, "Bu aslında hepimizin duyguları, sadece buradaki bir grup öğrencinin değil. Bu duygular Türk milletinin duygularıdır. Çocuklarımız burada huzur içerisinde ders görüyorlarsa, huzur içerisinde evlerimize gidebiliyorsak, gezebiliyorsak oradaki askerlerimiz sayesinde. Onlar orada zor şartlar altında çatışmaya girerken ve acı dolu haberleri duyarken, rahat ve huzur içerisinde olamayız. Olmamamız gerekiyor. Hepimiz bu duyarlılığa sahip olmalıyız. Bizde burada öğrencilerimle hiç değilse küçükte olsa onlara duygularımızı iletmek istedik. Çünkü biz onları çok seviyoruz ve hep onların yanında olacağız" dedi.

"ÇOCUKLARIN KAHRAMANI TÜRK ASKERİ"
Çocukların mektup dışında asker ağabeylerine çeşitli hediyelerde gönderdiğini dile getiren Türkçe öğretmeni Fatih Tuncay, çocukların kahramanlarının Türk askeri olduğunu belirtti. Tuncay, "Çocuklarımız aslında çok duyarlılar. Bugün sinemalarda duyduğumuz birçok kahramanlardan bahsederiz ya, bizim çocuklarımızın kahramanları aslında Türk askerleri. Ben bunu gördüm. Bu durumdan gurur ve onur duydum. Çocuklarımızı çok doğru yetiştirdiğimizi anladım. Kolye, anahtarlık gönderenler var. Hatta kendi el işiyle kolye yapıp armağan gönderenler var. Kendi fotoğraflarını gönderenler var. İstedikleri tek şeyde ağabeylerinin onlara cevap yazması. Tek bunu istiyorlar. Bu çocuklar 13-14 yaşında, 8. sınıf öğrencileri. 50 tane mektup göndereceğiz. Bende bir tane mektup yazacağım. Duygularımızı ileteceğiz. Orada bulunanların hepsi bizim kardeşlerimiz, ağabeylerimiz, hepimizin bir akrabası. Sanmasınlar ki ateş düştüğü yeri yakıyor. Ateş Türk milletini yakıyor. Bunu bilmelerini istiyorum" şeklinde konuştu.

IRMAK YILMAZ "SABAH İZLEDİĞİM HABERLERDEN ÇOK ETKİLENDİM"
Mektubu vatanı savunan askerlere destek olmak için yazdığını ifade eden 13 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi Irmak Yılmaz, mektubun askerlere ulaşması halinde onlara kendilerini çok sevdiğini söylemek istediğini söyledi. Yılmaz, "Bize ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Zor durumdalar. Bizim için orada bulunuyorlar. Eğer bu mektup onlara ulaşırsa ve okurlarsa, onları çok sevdiğimi söylemek istiyorum. Onları tanımıyorum ama çok seviyorum. Mektubu yazarken hem çok mutlu oldum hem de üzüldüm. Aslında her sabah haberlerde izlediğimiz birçok olay oluyor. Ben bunlardan çok etkilendim. Hala da etkileniyorum" dedi.

ÖZPİRİNÇ "MEKTUBU YAZARKEN ÜZÜNTÜYE KAPILDIM"
TV'de birçok şehit haberi izlediğini ve arkadaşlarıyla bunu konuştuğunu dile getiren 14 yaşındaki Kerem Baha Özpirinç, yaşantılarını askerlere borçlu olduğunu belirtti. Özpirinç, "Biz buradaki yaşantımızı askerlere borçluyuz. Onlar sayesinde rahatlıkla yaşayabiliyoruz. Mektupları biz onlar için yazdık. Kendilerini orada rahat hissetsinler diye yazdık. Son günlerde çıkan haberlerden sonra daha bu tür haberleri daha çok izlemeye başladım. Çok üzülüyorum bu duruma. Mektubu yazarken, üzüntüye kapıldım çünkü onca şehit haberini görünce insan üzülüyor. Mektubumda onlara destek verdim. Onların yanında olduğumu göstermeye çalıştım. Onlara ufak tefek hediye göndereceğim Anahtarlık, kolye isimlik ve ya Türk bayrağı olabilir bunlar" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN "ZORLUKLARI BİZİM İÇİN YAŞIYORLAR"
Mektubu yazarken duygulandığını dile getiren 14 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi Beyza Erdoğan, "Benimde eniştem asker. Korkuyorum. O da çok zor duygular yaşıyor ve bu duyguları bir tek o yaşamıyor. Bütün askerlerimiz bunu yaşıyor. Biz burada rahatça okuyabiliyorsak, rahatça eğlenebiliyorsak bütün bunları onlara borçluyuz. Onlar bu zorlukları bizim için, gelecek nesiller için katlanıyorlar" ifadelerini kullandı.

"MESAFELERE RAĞMEN ONLARI SEVEBİLİYORSAK İYİ BİR NESİL OLACAĞIZ"
Mektubu yazarken gözlerinin dolduğunu dile getiren Beyza Erdoğan konuşmasını şöyle tamamladı:
"Onlarında bizim gibi yeğenleri, kardeşleri, çocukları var. Bizim onlarla şuan fazlasıyla mesafe var ama ben her zaman şunu düşünüyorum. Aramızdaki bunca mesafeye rağmen onları sevebiliyorsak ve üzüntü duyabiliyorsak demek ki biz bu vatanımız için iyi bir nesil olabileceğiz."
BİZE ULAŞIN