"Oğlum hepimizin şehidi. Türk ve Kürt kardeşliğinin son kurbanı olsun"

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde sınırın Suriye tarafından açılan ateşle, terhisine 2 ay kala şehit olan piyade er Gökhan Çakır'ın, İzmir'in Aliağa İlçesi'ndeki baba evinde acı ve gözyaşı dinmedi. Şehit oğlunun ardından konuşan ve kendi işyerine saldırı söylentilerini yalanlayan baba Faruk Çakır "Oğlum hepimizin şehidi. Türk ve kürt kardeşliğinin son kurbanı olsun" dedi.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı yakınında ,Özgür Suriye Ordusu'na bağlı grupların kontrolündeki Suriye tarafından gelen merminin isabet etmesi ile şehit olan 21 yaşındaki piyade er Gökhan Çakır'ın, cenazesi baba ocağının bulunduğu Aliağa'ya getirildi. Gece hastane morguna konulan şehit askerin cenazesi daha sonra, Güzelhisar Mahallesi, Gavurdere Mevkisi, Küme Evleri Mevkii'ndeki evine, götürüldü. Burada şehit askerin babası Faruk Çakır annesi Gülbeyaz Çakır ile diğer yakınları Kürtçe ağıtlar yaktı. Bu sırada bazı aile yakınları da sinir krizi geçirip bayıldı. Bu kişilere de evde bulunan sağlık ekipleri müdahale etti. Şehit askerin cenazesi daha sonra tören için Aliağa merkezinde bulunan Merkez Camii'ne götürüldü.

TÜRK VE KÜRT KARDEŞLİĞİNİN SON KURBANI OLSUN

Oğlunun şehit olduğu haberiyle yıkılan baba Faruk Çakır, acı haberden bir gün önce işyerine saldırıldığı söylentilerini ise yalanladı. Böyle bir olayın asla yaşanmadığını söyleyen baba Faruk Çakır, ?Öyle bir şey yok. Kimse provakatörlük yapmasın. Aliağa'da kardeş gibi yaşıyoruz. Kimse kimsenin ekmeğine mani değil" dedi. Acılı baba bir çağrıda da bulundu. Faruk Çakır, ?Oğlum, hepimizin şehidi. Benim duygum Türk ve kürt kardeşliğinin son kurbanı olsun. Son olsun artık. Anneler ağlamasın. Bu son olsun. Bizim istediğimiz budur. Son kurbanımız olsun. Analar ağlamasın" dedi. Faruk Çelik, ?Doğulu bir aile" olduklarının hatırlatılması üzerine ise, ?Doğu batı benim için fark etmiyor. Bu şehit son olsun" dedi. Şehit asker Gökhan Çakır'ın dayısı Mehmet Yılmaz ise, ?Acımız büyük. İçimiz yanıyor. Ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Bir dümenin içine girmiş gidiyoruz. Bizim mağazamıza saldırı söz konusu değil. (saldırı olayıyla ilgili) Biz yok diyorsak yok. Ne hakla saldıracaklar? Bir kürt vatandaşı öldüğü zaman bir Türk vatandaşının işyerine mi saldıralım? Hepimizin başı sağ olsun. Biz barış istiyoruz barış. Savaş istemedik zaman. Barış hepimizin isteğidir" dedi. Gazetelerde işyerlerine saldırıldığını söylediğine yönelik haber çıkan amca Kudbettin Çakır ise, ?Bizim işyerimize saldırı olmamıştır. Acımız büyük, ateş düştüğü yeri yakar. Başka canlara yanmasın" dedi.
Bu arada bazı aile yakınları ise amcanın dün kameralara konuşurken kendi işyeni değil, diğer illerde kürtlere ait işyerlerinin yakılmasını kastederek, acılı halinde böyle konuştuğunu anlattı. Çakır ailesinin Aliağa kent merkezinde bir mobilya satış mağazası bulunuyor.

BİZE ULAŞIN