“Oğluma çamaşır suyu içirip intihara kalkıştım”

Balıkesir’de yaşayan Neriman Taguşar (60) 12 yaşında madde bağımlısı olan ve bir çok adli vakası bulunan şizofren hastası oğlundan kurtulmak için onu çamaşır suyuyla zehirlemek isteyip ardından intihara kalkıştığını itiraf ederek bu durumun herkese ibret olmasını istedi.

Taguşar bugün 30 yaşında olan oğluna uygulanan doğru tedavi sonrasında yeniden hayata bağlandığını belirterek "Benim yaptıklarımı yapmayın, bunların hiç birisi kurtuluş değil. Evlatlarınıza sarılın, asla bırakmayın göreceksiniz ki onların sevgiye ihtiyacı var, demek ki öncesinde ben ona hiç sevgi verememişim" dedi.


Balıkesir'de yıllarca şizofreni hastası oğluyla uğraşan ve onu çamaşır suyuyla zehirlemeye çalışarak ardından intihara kalkışan Neriman Taguşar Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nin yardımlarıyla oğlunun madde bağımlılığından kurtulduğunu söyledi.

"Oğluma çamaşır suyu içirdim"
Doktorların hastalarla iletişimine dikkat çeken Taguşar "Teşhis güzeldi tedavi güzel gitti. Daha öncesinde oğlum bana saldırıyordu beni dövüyordu kovalıyordu. Ben bir gün ondan kurtulmak için yanlış yaptım. Ne yaptım? Ona çamaşır suyu içirdim, tabi ki ölmedi kurtuldu. Daha sonra baktım ben bundan kurtulamıyorum intihar etmeye kalktım ben. Büyük bir aracın önüne kendimi attım ve kurtuldum. Şoför bey son anda beni uzaktan görmüş ne yapacağımız anlamış. Baktım onun öldüğü yok kurtulamıyorum ondan benimde psikolojim çok bozulmuştu artık sanki insanlar bana sokaklarda kötü kötü bakıyordu. Madde kullanan çocuğun annesi gibi beni suçluyorlardı. Her şeyin eğitimin aileden başladığını bunu benim başaramadığımı düşünmeye başladım ve psikolojim bozuldu. Bende bu yüzden intihar etmek istedim 'ya o ya ben' diyordum dünyada bu şekilde hatalar yaptım. Umut beyle karşılaştıktan sonra yaptığım eylemlerin kötü bir şey olduğunu fark ettim. Şimdi tedavi çok güzel ilerliyor, madde hiç yok bir kere bu çok güzel bir şey. Şizofrenler birazda saldırgan oluyor. Ben bunları öğrenmek için Toplum Ruh Sağlığına sık sıkı gelip şizofren kardeşlerimizin aileleriyle görüşmeye başladım"şeklinde konuştu.


"Çocukların hasta olduğunu kabul edelim"
Eskiden oğlunun kendisinin dövdüğünü hatırlatan anne Taguşar "Yolda bile yürüyemiyorduk. Bana ve etrafına saldırıyordu. Çok adli vakaları oldu çok kayıplar yaşadık o saldırganlık dönemlerinde. Biz hayata yeniden başladık sanki Erman yeni doğmuş gibi yeniden bağlandık hayata. Benim ailelere demek istediğim şey şu benim yaptıklarımı yapmasınlar. Benim ona sonradan nasıl bağlandığım kısmına baksınlar. Öncesi iyi değildi evlatlarınıza sarılın, asla bırakmayın. Onlar ne yaparsa yapsın bizim çocuklarımız ikincisi yok diyelim. Onlar hasta çocuklar, önce biz bu çocukların hasta olduğunu kabul edelim, onlara sarılalım onların tedavisi için her şeyi yapalım onlara sahip çıkalım. Benim yaptığım hatayı asla yapmayın, çamaşır suyu içirmek veya intihara kalkışmak bunların hiç birisi kurtuluş değil. Göreceksiniz ki onların sevgiye ihtiyacı var, demek ki öncesinde ben ona hiç sevgi vermemişim. Mavi At Kafe gibi kurumlar bütün illere kurulsun. Bütün doktorlar Umut hocam gibi olsun ve çocuklar hayata bağlansın. Biz ailelerde rahat edelim hastamızı tanıyalım"


"Uyuşturucu başta iyi gelir ama sonradan kötü hissedersin"
Şizofren hastası Erman Taguşar (30) ise "Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezinin 6 senelik hastasıyım. Bağımlılığım 11 sene sürdü. 6 yıldan beri madde kullanmıyorum. Tedavi sürecim çok iyi Umut beyden Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim beni bu bataklığın içinden kurtardı. İlk zamanlarda bana konulan teşhis sinir atipik psikozdu ondan sonra madde kullanmaya başladım hastalığım iyice şizofreniye döndü. İlaçlarımı düzenli kullandım. 15 günde bir iğnemi vurdurmaya başladım. Gençlere tavsiyem uyuşturucu başta iyi gelir ama sonradan insan kötü hissetmeye başlıyor kendini. Kesinlikle gençlere uyuşturucu kullanmalarını tavsiye etmiyorum.

BİZE ULAŞIN