Sivas Kızılırmak'ta 'Pirana' bolluğu

Sivas'ta Kızılırmak'ta avlanan amatör balıkçıların ağına son 20 günde üçüncü kez pirana takıldı. Türkiye'deki sularda görülmeyen pirana balığının kısa aralıklarla üçüncü kez görülmesi dikkat çekti.

Sivas'ın İmranlı İlçesi eteklerinden doğan ve Karedeniz'e dökülen Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ta son günlerde pirana balığı bolluğu yaşanıyor. Kent merkezindeki Kayseri Caddesi üzerindeki demir yolu köprüsünün altında Kızılırmak'ta avlanan amatör balıkçı Osman Asamaka'nın oltasına da pirana takıldı. Hayatında Kızılırmak'tan ilk kez böyle bir balık tuttuğunu ifade eden Asamaka, piranayı mangalda pişirip yediğini söyledi.
Kızılırmak'ta 3 gün önce amatör balıkçı Muzaffer Metinoğlu'nun, 16 gün önce de amatör balıkçılar Süleyman Güleçyüz ve Kürşat Şimşek, aynı bölgede pirana balığı yakalamıştı.


ŞAŞKINLIKLA KARŞILANDI
Daha önce akvaryumda beslenen balığın ırmağa atılmış olabileceği ihtimali üzerinde durulurken, aynı bölgede peş peşe pirana balıklarının oltaya takılması şaşkınlıkla karşılandı. İl Gıda ve Tarım Müdürlüğü yetkilileri ile Cumhuriyet Üniversitesi'nden bilim adamlarının konuyla ilgili inceleme başlattıkları, nehirde inceleme yapılacağı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN