Sivas'ta yüksek sesle seçim propagandası yasak

Sivas Valisi Alim Barut, 1 Kasım seçimlerinde kentte yüksek sesle seçim propagandası yapılmasının yasak olduğunu belirtilerek, buna uymayanlara gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi.

Sivas Valisi Alim Barut, Belediye Başkanı Sami Aydın ve İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan ile birlikte Vali Ahmet Muammer Bey Toplantı Salonu'nda 1 Kasım Seçimler ile ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı.
Toplantıda konuşan Vali Barut, "1 Kasım seçimleri öncesi propaganda yapılırken siyasi partilerimizin seçim müzikleri, seçim büroları önünde astıkları bayrak, flama şehrimizin hem ses hem de maalesef görüntü kirliliğine sebep oluyor. Bu kapsamda vatandaşlarımızın görüş, öneri ve şikayetleri değerlendirilerek ilgili kurumlarla yaptığımız istişareler sonucu şu kararların uygulanmasına karar aldık" dedi.

SEÇİM ARAÇLARI MEYDANLARA PARK EDEMEYECEK
Siyasi partilerin seçim araçlarının Cumhuriyet Meydanı'nda ve kaldırımlara park etmesinin yasak olduğunu söyleyen Barut sözlerini şöyle sürdürdü:
"Onlara Kongre Müzesi bahçesinde ve Cumhuriyet Meydanı dışından emniyet ve asayişini sağlayabileceğimiz yerleri gösterdik. Meydanın içerisinde park edilmesi hem trafik açısından, hem güvenlik açısından sıkıntılı oluyor. Seçim araçlarına ve özel araçların plakalarının parti bayrağı ve amblemiyle kapatılmaması, plakaların mutlak suretle açık ve görünür bir şekilde olmasını istiyoruz. Siyasi partilerin ve bağımsız adayların halkın huzur ve refahını bozmamak, yaya ve taşıt trafiğini engellememesi açısından Cumhuriyet Meydanı ve yaya kaldırımlarının üzerinde stant açılmamasını tüm partilerden tüm adaylardan istiyoruz. Çadır, karavan, seyyar sabit bakara, TIR dorsesi, sabit otobüs ve benzeri yerlerin seçim bürosu olarak bu mekanların kullanılmayacağından bu tarz araçların Cumhuriyet Meydanı ve yaya kaldırımları üzerinde bulundurmaması tavsiyemizdir, isteğimizdir."

YÜKSEK SESLE SEÇİM PROPAGANDASI YAPMAK YASAK

Yüksek sesle seçim propagandası yapmanın yasak olduğunu söyleyen Barut,"Seçim bürolarının sadece binaların genişliğinde karşı tarafa ip germek suretiyle trafiği engellemeyecek boyutta ve MOBESE görüntü alanını etkileyemeyecek şekilde propaganda için afiş ve parti flaması bayrak asılmayacak. Seçim büroları ve parti araçlarıyla hoparlörle propaganda da yüksek sesle gürültü yapılmaması bu konuda Çevre Kanunu'nun hükümlerine uyulması gerektiğini belirtiyoruz. Kanunda belirtilen ilan ve reklam yerleri haricinde siyasi reklam içeren afiş, pankart ve bayrak gibi propaganda malzemelerin asılmaması ve yapıştırılmaması gerekiyor. Siyasi partilerin seçim için yapmış oldukları araç konvoylarında trafik akışını engelleyecek ve gürültü kirliliğine neden olabilecek bir şekilde yapılmaması bugüne kadar arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz istişareler sonucunda bu tedbirlerin uygulanmasını istiyoruz. Uygulama için gerek belediyemiz, gerek emniyetimiz gerekse, diğer kurum ve kuruluşlarımız üzerine düşeni yapacaktır."diye konuştu.
Yüksek sesle yapılan seçim propagandası yapanlara gerekli cezai işlemlerin uygulanacağını aktaran Barut, "Seçim Kanunumuz var. Yüksek Seçim Kurulu'nun kararları var. Onlara ilişkin olarak yapılacak olan aykırılıklarda kanunlar uygulanacaktır. Biz bunlar tavsiye olarak belirtiyoruz. Bunlar doğrudan doğruya hem Yüksek Seçim Kurulu kararlarına hem de partiler kanunundaki hükümlere uygun tavsiyeler, uygun yasaklamalar dolayısıyla buna uymayanlar kamuoyu önünde iyi durumda olmayacaklar" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN