Şüpheli ölümlere çelik tabut

Kastamonu Belediyesi, asayiş olaylarında Adli Tıp Kurumuna gitmesi gereken cenazelerin, ahşap tabut yerine paslanmaz çelikte tabutta gitmesi için çalışma başlattı.

Kastamonu Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü, asayiş olaylarında Adli Tıp Kurumuna gitmesi gereken cenazelerin, ahşap tabutta sağlığı tehdit etmesi ve hijyen olmadığı gerekçesiyle paslanmaz çelik tabutta taşınması için harekete geçti. Bu kapsamda paslanmaz çelikten tabut yaptırılması için girişimlerde bulunan Kastamonu Belediyesi, paslanmaz çelik tabut sayesinde Adli Tıp Kurumuna taşınacak cenazelerin sağlıklı ve hijyen içerisinde taşınmasını sağlayacak.

Ahşap yerine paslanmaz çelik tabut yaptık

Bu yüzden ilk etapta üç adet çelikten tabut siparişi veren Kastamonu Belediyesi, ayrıca Adli Tıp Kurumuna taşınacak cenazeler içinde bir adet cenaze nakil aracı tahsis etti. Paslanmaz çelik tabut yapımını üstlenen firma sahibi Hakan Çölez, "Kastamonu'da vermiş olduğumuz hizmetler çerçevesinde Kastamonu Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından olağanüstü durumlarda Adli Tip Kurumuna gönderilmek üzere yola çıkan cenazelerin, ahşap tabutlar içine akan kan, irin gibi maddelerden kaynaklanabilecek hastalıklardan dolayı bir proje gerçekleştirildi. Proje kapsamında Kastamonu Belediyesi, önceden bildiğimiz klasik ahşaptan tabutlar yerine bu şekilde paslanmaz sacdan bir tabut yapma fikri ortaya atıldı. Bizde işletmemiz olarak bu tabutun yapım işlemini gerçekleştirdik. Olağanüstü durumlarda vefat eden kişi, buradan yıkanmadan Adli Tıp Kurumuna kontrol edilmek amacıyla götürülüyor. Adli Tıp Kurumuna da giden ahşaptan tabutlar etrafında kan kalabiliyor yada irin kalabiliyor. Bundan dolayı Kastamonu Belediyemiz, düşündü ki burada çalışan insanlar hasta olabilir, çünkü bu tabutlar bir kaç defa kullanılıyor. Bu tabutlara vatandaşlar, insanlar elini sürebiliyor. Bu yüzdende insanlar hastalanabiliyor veya rahatsızlanabilir. Bunda dolayı hem hijyenik olması açısından hem de daha uzun sureli kullanışlı olması açısından ahşap tabut yerine paslanmaz tabut yaptık" dedi.

BİZE ULAŞIN