Türkiye aşığı Hollandalı'nın 'Türkü' vasiyeti

Muğla’nın Fethiye ilçesinde hayatını kaybeden Türkiye aşığı Hollandalı Sjouke Taekes Nauta, vasiyeti üzerine ‘Yüksek yüksek tepelere’ türküsü eşliğinde toprağa verildi.

2008 yılında geldiği Türkiye'ye aşık olan 80 yaşındaki Hollandalı Sjouke Taekes Nauta, Fethiye'nin Foça Mahallesinde villa satın alarak buraya yerleşti. Evli ve 3 çocuk babası Nauta'da, "Eğer bir gün ölürsem; beni Foça Mahallesi Mezarlığında çok sevdiğim Türk ezgisi 'Yüksek yüksek tepelere' türküsünü dinleterek toprağa verin" şeklinde eşi Hendrika Anna Tunderman Nauta'ya vasiyette bulundu. Vasiyetinde bahçesindeki çiçeklerden de mezarına dikilmesini isteyen Nauta, Avustralyalı sanatçı Andre Rieu'nun Marussia isimli şarkısının da cenaze töreninde çalınmasını vasiyet etti.
Fethiye'de dün vefat eden Sjouke Taekes Nauta'nın vasiyeti, eşi ve çocukları tarafından gerçekleştirildi. Foça Mahalle Mezarlığında Hristiyan din adamı David Groom tarafından düzenlenen cenaze töreninde Sjouke Taekes Nauta'nın eşi Hendrika Anna Tunderman Nauta ve kızları Miryam Nauta ile Anjeligue Nauta vasiyeti bir bir yerine getirdi. Mezarı başında teypten Marussia şarkısı çalındıktan sonra, tekrar tekrar Yüksek Yüksek Tepelere türküsü dinletildi. Bu sırada eşi ve yakınları gözyaşlarını tutamazken; Nauta'nın çok sevdiği türküye kısa süreli eşlik ettiler. Mezara ailesi toprak ve çiçek attıktan sonra evinden getirilen çiçekleri dikildi. Foça Mahalle Muhtarı İlker Can ve Türk dostları da, Nauta'nın cenaze törenine hazır bulundu.
Türkiye aşığı Hollandalı Sjouke Taekes Nauta'nın kızı Anjeligue Nauta, "Babam Türkiye aşığıydı. Fethiye'yi çok seviyordu. 8 yıl önce karşıdan ev almıştı. Buraya yerleştik. Yüksek yüksek tepelere türküsünü çok seviyordu. Vasiyetinde bu mezarlığa bu türkü dinletilerek toprağa verilmesini istedi. Bizde vasiyetini yerine getirdik" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN