Uzmanından kurban yatırma teknikleri

Her Kurban Bayramında sıkça rastlanan 'acemi kasap' görüntüleri, "Rueff" tekniği ile tarihe karışacak. Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kurban kesiminin tekniğine uygun şekilde yapılması durumunda üzücü kazaların yaşanmayacağı uyarısında bulundu.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yıldız, kurban kesimlerinde birçok aksaklıkların yaşandığını ve üzücü kazaların meydana geldiğini söyleyerek, Kurban Bayramlarında acil servislerin acemi kasaplarla dolduğunu, alınacak birtakım önlemlerle üzücü kazaların önüne geçilebileceğini ifade etti. "Rueff" yöntemi adı verilen teknikle kurbanlığın rahatlıkla tek hamlede yatırılabildiğini kaydeden Yıldız, hayvanı yatırma tekniğini şöyle açıkladı:

TEK LAZIM OLAN 10 METRELİK SAĞLAM URGAN
"Rueff tekniği büyükbaş hayvanlarda kullanılan muayene ve yatırmaya yarayan tekniktir. Teknikte sağlam bir urgan kullanıyoruz ve 8-10 metre uzunluğunda olması gerekiyor. Öncelikle hayvanın boynuzlarına kör düğümle sıkıca bağlıyoruz. Daha sonra urganı uzatıyoruz iki omuz hizasına doğru ve hareketli düğüm elde ediyoruz. Bu düğümleri daha sonra göğüs kafesi ve karın boşluğuna oturtuyoruz. Üç tane hareketli düğümümüz oluşuyor. Çektiğimiz zaman üç düğümde aynı anda harekete geçiyor. Bu teknikle kuvvetli 3-5 kişi hayvanın büyüklüğüne göre çok rahatlıkla sağlıklı bir şekilde yaralanmadan, kaza bela geçirmeden yatırabilir."
Kurban bayramında yaşanan manzaralar ile ilgili halkın çok duyarlı olmadığını dile getiren Yıldız, "Çok duyarlı olsaydık bayramın birinci günü hastanelerin acil kısımları dolu olmazdı. Bunların ülkeye bir maliyeti var, iş kayıpları var, ömür boyu sakatlanmalar var. Bunları hesapladığınız zaman çok yüklü bir rakamlar karşımıza çıkar ve insanlar o rakama bakınca biz niye bu tekniği uygulamadık diye sorgulaması gerekiyor" dedi.
BİZE ULAŞIN