Vatan Şaşmaz cinayetinde üçüncü bir kişi yada tehdit var mı?

Beşiktaş'ta bir otel odasında ünlü sunucu Vatan Şaşmaz’ı öldürdükten sonra intihar eden Filiz Aker’le ilgili soruşturmada polis kilitli olan cep telefonlarını henüz açamadı. Cep telefonu şifrelerinin çözülmesiyle beraber Vatan Şaşmaz cinayetinde bir süredir dile getirilen üçüncü bir kişi yada tehdit olup olmadığı da ortaya çıkmış olacak.

Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz'ı öldürdükten sonra intihar eden Filiz Aker'le ilgili soruşturmada polis kilitli olan cep telefonlarını henüz açamadı. Konunun teknik bir nedeni olduğu ortaya çıktı. Asayiş Şube Cinayet Büro Amirliği ekipleri, cinayet ve intiharla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Vatan Şaşmaz'ın otel odasında kapalı olarak bulunan cep telefonunu kendisinin mi kapattığına yoksa Şaşmaz'ın telefonunun Filiz Aker tarafından mı kapatıldığına yönelik araştırma da sürüyor. İstanbul Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün şifreleri kırmak için çalışma yürüttüğü, sonuç alınamadığı takdirde iPhone telefonlar için Apple ile temasa geçilebileceği bildirilmişti. Bu arada Filiz Aker'in Vatan Şaşmaz'ı dört kurşunla vurduğu silahı hediyelik eşya kutusunda otele sokmuş olabileceği iddia ediliyor. Şaşmaz'ın 21 Ağustos 2017 günü de otele geldiğine yönelik iddialarla ilgili araştırma yapan polis, geriye dönük güvenlik kamerası incelemesinde bu iddiaya ilişkin bir bulguya ulaşamamıştı.

HER YANLIŞ DENEMEDE SÜRE UZUYOR

iPhone telefon her yanlış şifre girişinin ardından bir süre kilitleniyor. Bilişim uzmanları her yanlış denemede kilitleme süresinin katlanarak arttığını, bu nedenle şifrenin kırılmasının olanaksız hale geldiğini belirtiyorlar.
Çok sayıda denemenin ardından telefon kendisini kapatırken, "iTunes'a bağlanmanız gerekiyor" diye bir mesaj çıkıyor.
Bu mesajın ardından telefonun bir bilgisayara bağlanması şart hale geliyor.
Ancak bu şekilde de yanlış şifre denemeleri sürerse cihaz içindeki tüm bilgileri silip fabrika ayarlarına geri dönüyor.
Kullanıcı iPhone güvenlik ayarlarından, 10 yanlış denemede tüm bilgilerin silinmesini de isteyebiliyor.

BİZE ULAŞIN