Yöresel lezzetler yarıştı!

Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen İstanbul Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali kapsamında düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması'nı, Bayburt yöresinde doğum yapan kadınlara götürülen 'Hasuta' adlı yemekle Hanife Bayram kazandı.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali kapsamında Yöresel Yemek Yarışması düzenlendi. 119 ev hanımı ve bir erkek yarışmacı, birbirinden lezzetli yöresel ev yemekleriyle yarışmada hünerlerini sergiledi. Renkli görüntülerin oluştuğu yarışmada Şanlıurfa'dan Konya'ya, Trabzon'dan Bartın'a kadar birçok yörenin yemeği yarışma kapsamında tanıtıldı. Yarışmanın jüri üyeliğini ünlü aşçı Ömür Akkor, gazeteci yazar Salih Zengin, televizyoncu yazar Ömer Ekinci ve gazeteci yazar Yunus Göksu yaptı. Yarışmada birbirinden hünerli kadın yarışmacıların yanı sıra Ahmet Muharrem Gülmez isimli erkek aşçı da dikkat çekti.

YARIŞMACILARA HEDİYELER DAĞITILDI
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Yöresel Yemek Yarışması'nda vatandaşları yalnız bırakmadı. Başkan Aydın, yarışmacıları ziyaret ederek, onlara başarılar diledi ve hediyeler verdi. Başkan Aydın, "Ben hanım arkadaşlarımı ve aralarında bir tane bulunan beyefendi arkadaşımı tebrik ediyorum. Geçmişte hiç yapılmamış yemekleri yapanlar da var, çok yaratıcı fikirleri olan aşçılarımız da var? dedi. En iyi yemeği ve aşçıyı belirlemeye çalışan jüri üyeleri yarışmanın en zorlanan isimleri oldu."

YARIŞMANIN BİRİNCİSİ 'HASUTA' YEMEĞİ OLDU
Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme toplantısının sonunda yarışmanın kazananı, Bayburt yöresinde doğum yapan kadına götürülen yemekle 73 yaşındaki Hanife Bayram oldu. Hasuta isimli yemeğin nasıl yapıldığından, tarihine kadar birçok konu hakkında bilgiler veren Hanife Bayram, renkli kişiliğiyle yarışmada dikkat çekti. Yarışmanın birincisine tam altın, ikincisine yarım altın, üçüncüsüne ise çeyrek altın hediye edildi.

BİZE ULAŞIN