Yalova’da Okullaşma Oranı Yüzde 99.57

Yalova’da Okullaşma Oranı Yüzde 99.57
Yalova okullaşma oranında Türkiye ortalamasının da üzerine çıktı. Yalova Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, "Okullaşma oranı Türkiye’de yüzde 98.59 iken Yalova’da bu oran yüzde 99.57’dir" dedi.
Yalova okul öncesi okullaşma oranında Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. 2014 - 2015 eğitim öğretim yılındaki okullaşma oranlarını kamuoyu ile paylaşan Yalova Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, "Her kademedeki eğitim kurumlarımızda öğrencilerimizin okullaşmasının sağlanması için velilere eğitimler verilerek okul bilincinin önemi artırılmaya çalışıldı. Çalışmaların ürünü olarak da okul öncesinde okullaşma oranı ülke genelinde yüzde 42,54 iken Yalova’da yüzde 52,3, ilkokulda okullaşma oranı ülke genelinde yüzde 98,59 iken Yalova’da yüzde 99,57, ortaokulda okullaşma oranı ülke genelinde yüzde 94,52 iken Yalova’da yüzde 95,5, akademik liselerde okullaşma oranı ülke genelinde yüzde 36,67 iken Yalova’da yüzde 40,89, mesleki liselerde okullaşma oranı ülke genelinde yüzde 39,99 iken Yalova’da yüzde 44,24, tüm ortaöğretim kurumlarında okullaşma oranı ülke genelinde yüzde 76,65 iken Yalova’da yüzde 85,13 olarak gerçekleşti. Ayrıca okul çağındaki 136 devamsız öğrenci hakkında okula devamı sağlamak için gerekli tahkikat yapılarak velilerine bildirildi. Bunlardan 71 öğrencinin velisine ceza-i işlem uygulandı" dedi.
Öte yandan aynı okulda 12 yıllık görev süresini tamamlayan öğretmenlerin il içi rotasyona tabi tutulması konusunda da açıklama yapan Yalova Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, "12 yılını dolduran öğretmenlerin duyurusu henüz yapılmadı. Kısa süre içerisinde duyuru yapılıp gerekli adım atılacaktır. Şu anda aynı okulda 12 yılını dolduran öğretmenlerimiz mevzuat gereği yer değiştirme işlemine tabi tutulacaklar. Her okulumuzda ortalama 5-6 öğretmen bu kapsama giriyor. Bunların bir kısmı il içi yer değiştirmeye başvurdular ve onlar istekleriyle yer değiştirdiler. Dolayısıyla bu öğretmenlerimiz rotasyona tabi olmayacaklar" diye konuştu.
Dershanelerin kapatılıp temel liseye dönüştürülmesi konusu ile alakalı ise Mete şunları söyledi.
"2014 -2015 eğitim öğretim yılında Yalova il genelinde okul öncesi eğitim de 3 bin 168, ilkokulda 14 bin 430, ortaokulda 119 bin 23 ile lisede 11 bin 497 öğrencimiz eğitim ve öğretim görmüş olup, bu öğrencilerin 610 tanesini yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır. Kurumumuza bağlı özel lise, ortaokul, ilkokul ve ana okulunda 2 bin 53 öğrenci öğrenim görmekte olup 811’ine eğitim-öğretim desteği verilmiştir. İlimizde an itibariyle altı dershane dönüşüm kapsamında başvuruda bulunmuş, bunlardan iki dershane temel liseye dönüştürülmüştür" dedi.
TEOG’da Başarı Oranı %4 Arttı
Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavı sonrasında ortaya çıkan tabloyu da özetleyen Yalova Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, "Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavına 56 orta okulumuzdaki 3 bin 12 öğrencimiz katıldı. Merkez ve taşradaki orta okullarımızda sınavlara yönelik yetiştirme kursları açıldı, iki dönemde iki deneme sınavı yapılarak öğrencilerimizin sınav heyecanını yenmesine yönelik çalışmalar yapıldı. Ulusal düzeydeki temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavı sonuçları okul ve ders bazında ayrı ayrı değerlendirilerek gerekli önlemler alındı. Bu çalışmaların ürünü olarak 2014 yılı Türkiye genelindeki tüm dersler il ortalamamız 2015 yılı temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavında %4.0 artarak 60.02’ye ulaştı. Özellikle bir önceki yıla oranla Türkçe, Matematik, İngilizce, derslerindeki başarı oranımız yükselmiştir. Yüksek öğretim hazırlık kapsamında liselerimizde bölge toplantıları yapılarak sınava girecek 2 bin 365 öğrencimize yönelik her dönemde bir deneme sınavı yapılarak tecrübe kazanmaları sağlandı. 2014-2015 YGS sonuçları karşılaştırıldığında Türkiye genelinde ilk 50 bine giren öğrenci sayısında yüzde 3.7’lik bir artış tespit edilmiş olup, yerelde yapılan çalışmaların meyveleri alınmaya başlanmıştır" dedi.
BİZE ULAŞIN