Yalova’da Kurbanlıkların Yüzde 90’ı Satıldı

Yalova’da Kurbanlıkların Yüzde 90’ı Satıldı
Kurban Bayramı öncesinde Yalova’nın Kazimiye Köyü’nde kurulan pazarki hayvanların yüzde 90’ı satıldı.
Kurban bayramı öncesinde pazarlarda yoğunluk yaşanıyor. Bayramdan 10 gün önce satılmaya başlanan kurbanlıklar ise neredeyse bitti. Kurbanların yüzde 90’ının satıldığını söyleyen satıcılar, "Bu yıl geçen senelerin aksine neredeyse elimizde kurban kalmadı. Hayvan pazarındaki büyükbaşların neredeyse tamamı satılırken, az miktarda küçükbaş kaldı. Onlarında bayrama kadar tükenmesini ve öncesinde hayvanların tamamını satmış olmayı hedefliyoruz" dedi.
Vatandaşlarda bu yıl kurban fiyatlarının diğer yıllara oranla daha yüksek seyrettiğini dile getirerek, "Geçen yıllarda kurbanlıkların büyük bölümü satıcıların elinde kaldı. Hayvan almayı son günlere bırakanlar çok ucuz fiyatlardan hayvan aldılar. Ama bu yıl hayvanlar erkenden tükendiğinden fiyatları da hiç gerilemedi. Dolayısıyla da geçen yıllara oranla bu yıl daha pahalı fiyatlarla hayvan aldık" diye konuştul.
1 TONLUK DADAŞ 18 BİN LİRAYA SATILDI
Öte yandan bu yıl kurban pazarının en iri hayvanı olan Dadaş ise, neredeyse bir araba fiyatına alıcı buldu. 1 ton ağırlığındaki hayvan 18 bin liradan satıldı. Bu satış hayvanın sahibi Tayfur Çetin’i de son derece memnun etti. Çetin, "Dadaş’a ilgi çoktu. Ama fiyatı duyan kaçıyordu. Hayvanı satamayacağımızı düşünüyorduk. Bir alıcı çıktı ve 18 bin liradan satıldı. Alan kişi çok karlı bir iş yaptı. Zira pazarın en iri hayvanının sahibi oldu" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN