Şiddetli fırtına hayatı felç etti

Adana ve Mersin'de etkili olan şiddetli fırtına ve yağış hayatı olumsuz etkiledi.

Salı 05.05.2009 15:30
Güncelleme: Salı 05.05.2009 16:23
ABONE OL
Dün akşam saatlerinde başlayan yağış sabah saatlerinde hızı saatte 70 kilometreye kadar çıkan fırtınayla birleşince kent merkezinde yaya ve araçlar güçlük yaşadı.

Atatürk Caddesi, Kışla Caddesi, Kasım Ener Bulvarı'nda devrilen 4 ağaç belediye ekipleri tarafından trafiği tehlikeye atmadan kaldırıldı. D-400 kara yolu, kent merkezi istikameti Motor Meslek Lisesi'nin önünde devrilen bir ağaç, yoldan geçen 33 AHB 51 plakalı kamyonete de zarar verdi. Ağaç nedeniyle Mersin-Adana kara yolu geçici süreyle trafiğe kapatılırken, araçlar uzun kuyruklar oluşturdu. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, ağacı parçaladıktan sonra yoldan kaldırabildi. Yolun tamamen temizlenmesinin ardından kara yolu yeniden trafiğe açıldı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kent genelinde dün gece başlayan ve sabaha kadar süren yağışta metrekareye 16 kilogram yağmur düştü. Yetkililer, yarından itibaren lokal olarak devam edecek yağışların cuma gününe kadar süreceğini bildirdi. Ovada 21-23 derece arasında değişen hava sıcaklıklarının, yüksek kesimlerde 15-17 derece ölçüldüğü bildirildi.

Yetkililer, kuvvetli yağış beklendiğinden, oluşabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini bildirdiler.

LODOS MERSİN LİMANI'NDAKİ GEMİLERİN HALATLARINI KOPARDI

Mersin'de etkili olan lodos fırtınası, limanda bağlı bulunan gemilerin halatlarını bile kopardı. Mersin Limanı'nda yan yana bağlı 2 gemiden birinin hayatı kopunca gemiler birbirine çarptı. Çarpmalar sonucunda 2 gemide de maddi hasar meydana geldi.

Saatteki hızı zaman zaman 70-80 kilometreyi bulan Lodos fırtınası özellikle denizde etkili oluyor. Fırtına nedeni ile birçok gemi Mersin Limanı'na demirledi. Mersin sahillerinde metlerce yükseklikte dalga meydana geldi.

Liman içinde demirli bulunan gemiler bile fırtınadan olumsuz etkilendi. Çamlıbel Balıkçı Barınağında yan yana bağlı bulunan aynı firmaya ait iki gemiden biri fırtına nedeni ile halatlarını kopardı. Bunun üzerine gemiler birbirine çarpmaya başladı. Bunun üzerine küçük bir balıkçı teknesi ile geminin yanına gelen gemi çalışanları uzun süre gemiyi bağlamak için uğraştı. Geminin üzerine çıkarak çalıştıran tayfalar iki gemiyi birbirinden ayırdı. Yarında etkili olması beklenen lodos fırtınası nedeni ile Silifke'ye bağlı Taşucu Beldesinden yapılan Kıbrıs feribot seferleri de iptal edildi.

OSMANİYE'NİN KADİRLİ İLÇESİNDE BALIKLAĞ ÇAYI ÜZERİNDEKİ KÖPRÜ YIKILDI

Doğu Akdeniz genelindeki şiddetli fırtına ve yağış yaşamı olumsuz etkiliyor. Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde gece başlayan ve zaman zaman etkili olan yağış nedeniyle ilçeye 22 kilometre uzaklıktaki İlbistanlı köyü Benliler Mahallesi'nde bulunan Balıklağ Çayı üzerindeki köprü yıkıldı.

İlbistanlı Köyü Muhtarı Adnan Aki, araç ve yayalar için 2006 yılında İl Özel İdaresince yaptırılan köprünün Sumbas ilçesine bağlı Alibeyli beldesi, Yeşilyayla köyü ve Kösepınarı köyüyle bağlantıyı sağladığını söyledi.

Yayalar ve araç trafiği için yapılan köprünün durumunu ilgililere bildirdiklerini belirten Aki, köprünün bir an önce onarılması için çalışma başlatılması gerektiğini kaydetti. Aki, köprünün yıkılması nedeniyle köylerinden Alibeyli Beldesi Kalfa İlköğretim Okulu'na giden 30 öğrencinin de eğitimlerine ara verdiğini kaydetti.

Mersin'de hızı saatte 91 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle kentin değişik noktalarında ağaçlar devrildi. Kimi iş yeri tabelalarının koparak düşmesi sonucu bazı araçlarda maddi hasar meydana geldi. Kentin çeşitli yerlerinde kopan elektrik telleri nedeniyle bazı bölgelere elektrik verilemiyor. Toros Elektrik Dağıtım AŞ yetkilileri, kopan telleri onarma çalışmalarını sürdürüyor. Bu arada, fırtına sonucu sahil kesiminde oluşan dalgalar nedeniyle bazı küçük yük gemilerinin liman sahasına sığındığı gözlendi.

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, fırtına akşam saatlerine kadar etkili olacak. Ayrıca kent genelinde dün gece başlayan ve sabaha kadar süren yağmurda metrekareye 10.1 kilogram yağış düştüğü kaydedildi.

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesinden de KKTC'ye yapılan feribot seferleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi. Taşucu-Girne arasında yolcu ve yük taşıyan Akfer Denizcilik Şirketi Müdürü Nadir Sarımsakçı, denizdeki kötü hava koşulları nedeniyle seferlerin yapılamadığını bildirdi.

Hava şartlarını meteorolojinin internet sitesinden sürekli takip ettiklerini ifade eden Sarımsakçı, yolcuları da seferlerin yapılıp yapılamayacağı konusunda sürekli bilgilendirdiklerini belirtti.

ARILAR TELEF OLDU

Adana'nın Kozan ilçesi tarım müdürü Necati Doğanay, metrekareye 28 kilogram düşen sağanak yağışın Deli Çay ile Sumbas Çayı'nın yaklaşık 3 metre yükselerek taşmasına neden olduğunu, bölgedeki arıcılar ile balık yetiştiricilerinin selden etkilendiğini söyledi.

Kendilerine şu ana kadar başvuran 3 arı yetiştiricisinin yaklaşık bin kovanının telef olduğunu ifade eden Doğanay, şunları kaydetti:

''Sadece bir arıcımızın 80 bin TL civarında zararı var. Ayrıca Acarmantaş köyündeki Sunbas Çayı'nın taşması sonucu buradaki balık çiftliklerinin de olumsuz etkilendiği bilgisini aldık. Buradaki çalışmalarımızı tamamladıktan sonra tespit yapmak için balık çiftliklerine de gideceğiz. Tüm ihbarları değerlendirip tespit yapıyoruz.''

Arıcı Kazım Yavuz ise aniden bastıran sağanak yağışla çay sularının yükselmesi karşısında arı kovanlarını kurtaramadıklarını söyledi.

Suların çok hızlı yükseldiğini ifade eden Yavuz, ''Çay kenarından kurtarmaya çalıştığımız bin kovanın 642'si sel sularına kapıldı'' diye konuştu. Hatay'ın İskenderun ilçesinde ise saatteki hızı 90 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle balıkçılar denize açılamadı. Sanayi çarşısında uzun süre elektrikler kesildi. Fırtınanın etkisiyle dalgaların boyu 6-7 metreye ulaştı.

Ziraat Bahçesi'nin önünde yola devrilen ağaç belediye ekiplerince kesilerek yol temizlendi. İskenderun Devlet Hastanesinin çatısından fırtınanın şiddetiyle sökülen birkaç atermit bahçeye düştü.