Bedelli röportaj!

Cannes’da yer alan Broken Embraces filminin yıldızı Penelope Cruz ve yönetmeni Pedro Almodovar’la söyleşi yapmak, ücrete tabi. Fiyatlar, 1000 ile 1500 dolar arasında!

Çarşamba 06.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL
Türk basınında, popüler insanlarla yapılan söyleşilerde ‘bedelli’ dönem başlıyor! Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışacak Broken Embraces’in yönetmeni Pedro Almodovar ve Penelope Cruz ile söyleşi yapmanın bir bedeli olacak. Gazete ve dergiler (yazılı basın) 1000, televizyonlar (görüntülü basın) 1500 dolar ödeyerek bu isimlerle söyleşi yapabilecek. Bu fiyat tarifesi önceki gün Cannes Film Festivali’ne gitme ihtimali bulunan gazetecilere Chantier Films’den gelen e-posta ile iletildi. Postada, gazetecilerin festival kapsamında filmin basın gösterimine, sonrasında da basın toplantısına ücretsiz katılabileceği, ancak eğer özel söyleşi istenirse bunun ücrete tabi olacağı belirtiliyor. Konuyu danıştığımız Chantier Films yetkilisi Metin Anter, bunun yurtdışında genel bir uygulama olduğunu belirtiyor. Anter bu konuda, “Yurtdışında önemli filmlerin oyuncu ve yönetmenleriyle basının bir araya geldiği ‘press junket’ denilen özel organizasyonlar yapılıyor. Amaç basını daha iyi bilgilendirmek ve ünlü oyuncuların verdiği söyleşiler sayesinde filmin tanıtımını sağlamak. Bu organizasyonların masrafını karşılamak için de, organizasyonu yapan şirket filmlerin dağıtımcılarından ücret talep ediliyor. Chantier Films olarak daha önce dağıtımcısı olduğumuz kimi filmlerin tanıtımını yapmak için basından kimi arkadaşlarla, ünlü oyuncuları bu tür organizasyonlarda buluşturduk. Bunun ücretini de biz ödedik. Çünkü normali bu. Fakat Broken Embraces filmi için durum farklı. Biz bu filmin dağıtımcısı değiliz. Bize Cannes’da böyle bir organizasyon yapılacağı haberi geldi. Biz de elçiye zeval olmaz niyeti ile basındaki arkadaşlara duyuruyu ilettik,” diyor.

‘GAZETECİLERE YANSIMIYOR’
SABAH
sinema yazarı Esin Küçüktepepınar ise, bu tür organizasyonların olduğunu ama kesinlikle gazetecilerden para istenmediğini söylüyor. Küçüktepepınar, “Filmlerin tanıtımı için yapılan bu tür söyleşiler için gazeteciler dağıtımcılar tarafından davet edilir. İşin ekonomik kısmı hiç gazetecilere yansıtılmaz bile. Ücret karşılığı söyleşi olmaz ama olsa da ne kadar etik olur onu da sorgulamak gerekiyor ,” diyo