"Denizler" 37. yıllarında anıldılar

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 37. yılında Karşıyaka Mezarlığı'nda anıldı.

Çarşamba 06.05.2009 00:00
ABONE OL
Devrimci 78'liler Federasyonu ve 68'liler Dayanışma Derneği'nin çağrısıyla bir araya gelen, CHP, DTP, ÖDP, EMEP, SDP, TKP, Halkevleri, Sosyalist Parti, KESK'e bağlı sendikalar, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin de aralarında bulunduğu siyasi parti, sendika, demokratik kitle örgütleri ile öğrenci grupları önce, Karşıyaka Mezarlığı 2 No'lu Kapı'da toplandı.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın avukatı Halit Çelenk ile Şekibe Çelenk'in bulunduğu anma töreni, mezarları başındaki saygı duruşu ile başladı.

Ellerde "üç fidan"ın fotoğraflarının bulunduğu anmada sık sık,"Yaşasın devrim ve sosyalizm", "Yaşasın tam bağımsız, demokratik Türkiye", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atıldı.

Devrimci 78'liler Federasyonu Genel Başkanı Ruşen Sümbüloğlu burada yaptığı açıklamada,"üç fidan"ın direnişin, devrimin ve sosyalizmin sloganları ile sonsuzluğa yürüdüklerini, onları idam ederek, mücadeleyi yok edenlerin ise yanıldıklarını, mezarı başında toplananların gösterdiğini ifade ederek, "Denizler devrimci duruşun, yoldaşlığın ve dayanışmanın ta kendisiydi. Asla unutulmadılar, halklarımızın kurtuluş mücadelesinde hiç sönmeyecek bir ışık gibi yolumuzu aydınlatmaya devam ettiler. Onlardan devralınan mücadele mirası bugün emek ve demokrasi güçlerinin omuzlarında yükseliyor" dedi.