Hava sıcaklığı artacak

Meteoroloji'den yapılan değerlendirmelere göre 5 günlük hava tahminleri...

Çarşamba 06.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009 08:57
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin güney ve doğusunda görülecek olan yağışların; Doğu Akdeniz'de (Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, K.Maraş) kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Batı bölgelerde 2 ila 4 derece artacak, kuzeydoğu kesimlerde 1 ila 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGAR: Ülkemizin batısında kuzey, doğusunda güney ve güneybatı yönlerden hafif yağış anında orta kuvvette esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Doğu Akdeniz'de (Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, K.Maraş) görülecek olan yağışların öğle saatlerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi v.b.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI:
Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Bitlis, Batman ve Mardin çevrelerinde sabah saatlerinde toz taşınımı beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara (çamur şeklinde yağış, görüş kısıtlaması, hava kirliliği v.b.) karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ VE KAR ERİMELERİ UYARISI: Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı zamanla batısı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Trakya (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE: Parçalı bulutlu, Afyonkarahisar, Denizli ile Muğla'nın iç kesimleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Doğu Akdeniz'de (Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, K.Maraş) kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, güney ve doğusu (Konya, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Karaman) aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, doğusu ile Ordu, Giresun ve Tokat çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, kuzey ve doğusu (Erzurum, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Muş, Van, Hakkari) ile Malatya ve Elazığ çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Siirt, Şırnak, Hakkari, Van ve Bitlis çevrelerinde sabah saatlerinde toz taşınımı beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara (çamur şeklinde yağış, görüş kısıtlaması, hava kirliliği v.b.) karşı tedbirli olunması gerekmektedir. Bölgenin doğu kesimlerinin (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Batman çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren batısı (G.Antep, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Batman ve Mardin çevrelerinde sabah saatlerinde toz taşınımı beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara (çamur şeklinde yağış, görüş kısıtlaması, hava kirliliği v.b.) karşı tedbirli olunması gerekmektedir.