Hıdrellez ateşiyle dans

Edirne'deki Hıdrellez şenliklerine yine Roman dansları damga vurdu Ahırkapı'da ise amatörler sahne alan Profesyonel müzik grupları ile yarıştı

Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL
Hıdrellez, Edirne ve İstanbul'da büyük coşkuyla kutlandı. Kutlamalara bu yıl da Roman vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Edirne'de Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi'nde Roman vatandaşlar, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve Vali Mustafa Büyük'ün yaktığı Hıdrellez ateşi çevresinde göbek atıp oyunlar oynadı. İstanbul'dan gelen kadın grupları için ise "kadınlar matinesi" düzenlendi. Matinede Roman genç dansözler birbirleriyle yarıştı.

İstanbul'da ise Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Derneği'nin organizasyonu ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın ev sahipliğinde yapılan şenliklere ilgi büyük oldu. Ahırkapı Parkı'ndaki şenlikte, Buzuki Orhan, Lüleburgazlı Küçük Hasan ve Tamer Kum, Göksenin İleri ve İstanbul Şarkıları, Makedon Koçani Orkestrası, Trakya All Stars, Ahırkapı Roman Orkestrası, Pire Mehmet ve Roman Orkestrası, Babaeski Roman Orkestrası, Makedon Folk Orkestrası, Roman-İn-Caz, Kolektif İstanbul, Semaver Kumpanya, Mısırlı Ahmet Ritim Atölyesi sahne aldı. Gece geç saatlere kadar süren şenlikte danslar edildi, ağaçlara dileklerin gerçekleşmesi umuduyla çaputlar bağlandı, kurulan panolara dilek notları yazıldı.