İzmir'de keneye erken önlem

İzmir Büyükşehir Belediyesi keneye karşı tedbirlerini almaya başladı.

Çarşamba 06.05.2009 00:00
ABONE OL
Yaz aylarının korkulu rüyası keneye karşı Belediye, kent genelinde riskli bölgeler başta olmak üzere rekreasyon alanları, park ve bahçelerde kontrolleri ve gerekli alanlardaki ilaçlama çalışmalarına başladı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl 3 bin 760 adet kene ihbarına anında müdahale ederek olumsuz bir durum yaşanmasını önlendiği belirtilerek, "İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarının yaklaşmasıyla kene zararlısına karşı önlemlerini artırdı. Kene zararlısına karşı, kent genelinde riskli bölgeler başta olmak üzere rekreasyon alanları, parklar ve bahçelerde kontrol ve gerekli alanlarda ilaçlama çalışmaları yapılıyor" denildi.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını bulaştıran kene zararlısına karşı İzmir'de erken önlem alındığının ifade edildiği açıklamada, hayvancılık işletmelerinin bulunduğu ilçeler öncelikli olmak üzere bütün ilçelerde ve kent merkezinde ilaçlamaların son hızla sürdüğü ve Kemalpaşa, Torbalı, Menderes, Gümüldür, Özdere, Foça, Menemen ve Seferihisar'da kontrol çalışmalarının tamamlandığı belirtildi. Kent merkezindeki çalışmanın yanısıra, Urla ve Bayındır'da da kontrollere başlandığının kaydededildiği açıklamada, "Ekiplerimiz, kene kontrolleri için gittikleri her alanda sinek, sivrisinek gibi diğer haşerelerin üreme alanlarını da kontrol ederek ilaçlıyorlar" denildi.

Çevresinde kene varlığından şüphelenen vatandaşların paniğe kapılmadan ve zararlıyla temas etmeden belediye ekiplerine ulaşmalarının istendiği açıklamada şunlar söylendi:

"İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi'ne gelen her türlü şikayetin değerlendirilerek en kısa zamanda ilaçlama çalışmasının yapılmaktadır. Gerekli durumlarda aşağıdaki numaralar aranmalıdır:

0232 457 19 90 - 91 (Hafta içi mesai saatleri içinde aranabilir)

0232 293 13 14 (Hafta içi mesai saatleri dışında ve hafta sonu 24 saat aranabilir)

0232 441 05 20 (Hafta sonu 24 saat aranabilir)

0232 445 66 55 (Hemşehri İletişim Merkezi- 7 gün 24 saat aranabilir)