THY'den domuz gribine karşı 'hepafiltre' uygulaması

Türk Hava Yolları (THY), uçaklardaki havalandırma sisteminde 'hepafiltre' kullanarak dünyayı etkileyen domuz gribine karşı önlem aldı. THY ayrıca, yolcularını "Sağlık Deklarasyon Kartı" ile bilgilendiriyor.

Çarşamba 06.05.2009 00:00
ABONE OL
THY'den yapılan açıklamada, THY'nin Sağlık Bakanlığı'nca alınan önlemler çerçevesinde domuz gribine karşı bir dizi önlem aldığı belirtildi.

Hastalıkla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ve diğer tüm kurumlarla işbirliği içerisinde çalışmaların yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, Türk Hava Yolları'nın yolcuların ve çalışanlarının salgından etkilenmemeleri için öncelikli olarak bilgilendirme çalışması yaptığı aktarıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından istenen ve riskli olarak belirlenen ülkelerden gerçekleştirilen uçuşlarda tüm yolculara "Sağlık Deklarasyon Kartları" doldurtulduğu, inişte yetkili sağlık otoritesine bu kartların teslim edildiği belirtildi. Ayrıca tüm uçuşlarda gereği halinde kullanılmak üzere maske ve eldiven bulundurulduğu ifade edildi.

THY'nin aldığı önlemlerden en dikkat çekeni ise, uçaklarda bulunan havalandırma sistemlerindeki "hepafiltre" uygulaması dikkat çekti. Filtrelerin enfeksiyon yayılmasını engelleyici özelliğinin bulunduğu açıklandı.

Uluslararası standartlara göre temizlenen ve dezenfekte edilen THY uçaklarının riskli bölgeler olarak belirlenen ülkelerden yapılan uçuşlardan sonra yeniden temizlendiği, dezenfekte edildiği ve havalandırma sistemlerinde bulunan tüm filtrelerin gerekli hallerde değiştirildiği vurgulandı.