Van Gogh’un sessizlik yemini

Yeni çıkan bir sanat kitabına göre, Van Gogh kaybettiği kulağı için ressam arkadaşı Paul Gauguin ile sessizlik mutabakatı yapmış olabilir

Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL
HOLLANDALI ressam Vincent Van Gogh’un, kulağını bilindiği gibi kendisinin değil, ressam arkadaşı Paul Gauguin’in kestiği iddia edildi. Daily Telegraph’taki habere göre, Alman sanat tarihçileri Hans Kaufman ve Rita Wildegans’ın yazdığı sanat tarihi kitabı Van Gogh’un Kulağı: Paul Gauguin ve Sessizlik Mutabakatı’nda, ünlü ressamın, bir tartışma sırasında kulağını kılıcıyla kesen arkadaşı Gauguin’i korumak için kendisinin kestiği hikâyesini uydurmuş olabileceği öne sürüldü.

GAUGUİN’İ KORUMUŞ

Sanat tarihçilerin iddiasına göre, iyi bir eskrimci olan Gauguin, Van Gogh’un Fransa’nın güneyindeki Arles’te bulunan evinden ayrılmaya karar verdi ve bir elinde bavulu bir elinde kılıcıyla evden çıktı. Ancak daha önce kendisine bardak fırlatmış olan ressam Van Gogh arkasından geldi. Geneleve yaklaştıklarında aralarındaki tartışma şiddetlendi ve Gauguin, Van Gogh’un kulağını ya kızgınlıkla, ya da meşru savunma için kesti. Van Gogh da kesik kulağı geneleve teslim etti. Tarihçiler, iddialarını kanıtlayacak delil sunamasalar da, argümanlarının en mantıklısı olduğunu ve Van Gogh’un Gauguin’e yazdığı “Sen de sessiz, ben de...” sözlerine kanıt getirdiğini söylüyor.