Kitap şenliğinde Mardin hassasiyeti

Hayrünnisa Gül, Şanlıurfa'da yarın başlayacak kitap şenliğinde geleneksel sıra gecesi ve diğer eğlenceleri programdan çıkarttı

Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Şanlıurfa'da 8-9 Mayıs'ta yapılacak 'Konuşan Kitap Şenliği'ne katılacak. Gül, şenlikle toplumda okuma bilincini geliştirmeyi, özellikle çocuklara ve gençlere okuma alışkanlığı kazandırmayı, çocuklara kitap okumayı sevdirmek için anne ve babalara düşen sorumlulukları hatırlatmayı amaçlıyor. Gül, bunun için kurulan kıl çadırlarda çocuklara Halide Nusret Zorlutuna'nın 'Benim Küçük Dostlarım' adlı kitabından bir pasaj da okuyacak. Gül, çocuklara okuyacağı öyküyü de kendi seçti. Cumhuriyetin ilk yıllarında Urfa'da edebiyat öğretmenliği yapan Zorlutuna'nın bu kitabıyla çocukları buluşturmaya karar verdi. Şenlik için Şanlıurfa'da kurulan 6 kıl çadırda Tuna Kiremitçi, Buket Aşçı, İskender Pala, Selim İleri, Ayşe Kulin, Kürşat Başar ve Alev Alatlı'nın da aralarında bulunduğu 40 kadar yazar okurla buluşacak.

KIL ÇADIR'DA OKUYACAK

Orta Asya Türk kültüründe yaygın olan ve Şanlıurfa bölgesinde de kullanılan kıl çadırlar bu defa okuma şenliğinin bir parçası olacak. Şenlik kapsamında kurulan çadırlardan 4'ü okuma çadırı olacak, diğerleri de engelli ve bilişim çadırı olarak kullanılacak. Bilişim çadırında çocuklara İngilizce'yi bilgisayar yardımı ile öğrenmeleri için geliştirilen program anlatılacak.

ANTİK KENT ZİYARETİ

Bayan Gül, Halepli Bahçede Antik Edessa Kentinin Roma kültür kalıntılarından olan mozaikleri de gezecek. 2007 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan mozaikler 3000 yıl önce erkek egemenliğine karşı mücadele eden Amazon kadınlarının av sahnelerini içeriyor ve dünyadaki ilk ve en değerli örnek olarak biliniyor. Gül, Hazret-i Eyyub Çile Mağarası'nı da ziyaret edecek. Bu mağarada bulunan Eyyub Nebi'nin ayağını yere vurmasıyla fışkıran şifa lı sudan içecek.