Orman yangınlarına denizden müdahale

Muğla'da sahile yakın bölgelerde başlayan yangınlara, yangın söndürme tekneleri müdahale edecek.

Perşembe 07.05.2009 00:00
ABONE OL
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, sahile yakın bölgelerde başlayan yangınlara daha etkin müdahale edebilmek için yangın söndürme teknelerini devreye sokacak. Bunun için Göcek beldesinde yangın söndürme timi oluşturulacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, bu timin karadan yapılan çalışmalara denizden destek olacağını söyledi.

Bu yıl ilk defa oluşturulan denizden yangın söndürme timinin önemli koylara sahip Göcek'te oluşturulacağını kaydeden Aydın, "Özellikle sahilden başlayan yangınlara anında müdahale edebilmek ve yangınları büyümeden söndürebilmek için Göcek'te yangın söndürme timi kuracağız. Bununla birlikte bir tane de yangın söndürme teknesini devreye sokacağız. Sahilden çıkan yangınlara müdahale etmek için bu ekibimiz Göcek'te duracak ve karadan yapılan müdahalelerle birlikte sahilden de yangınlara tekneden müdahale edilecek." diye konuştu.

İbrahim Aydın, Muğla bölgesinin orman yangınlarında önemli miktarlarda ağaç kaybettiğine dikkat çekti. Muğla bölgesinde 1 milyon 150 bin hektar ormanlık alanın bulunduğunu ve her yıl yanan ormanlık alan miktarını en aza indirmek için çalıştıklarını ifade eden Aydın, "Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde bin 800 kadrolu işçi bulunuyor. Ayrıca 100 arazözle orman yangınlarına müdahale ediyoruz. Arazöz ve işçiler dışında iki yangın söndürme uçağı, 3 yangın söndürme helikopteri ve bir tane de keşif helikopteri bu bölgede görev yapacak. Helikopterlerimiz şu anda Fethiye ve Marmaris'te hazır olarak bekliyor. Önümüzdeki günlerde Milas'a da gelecek. Bodrum'da ise şuanda iki tane yangın söndürme uçağımız hazır vaziyette beklemektedir." şeklinde konuştu.

YAĞIŞLAR ORMANCILARI TEDİRGİN EDİYOR


Halen devam eden yağmurları da değerlendiren İbrahim Aydın, bu yıl fazla miktarda düşen yağmurların kendilerini korkuttuğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Mayıs ayında olmamıza rağmen halen yağmur yağıyor. Bu yağışlar bir yandan iyi bir yandan kötü. Çiftçimizin yüzünü güldüren bu yağmurlar ormancılarımız için kabus olabilir. Çünkü yağmurlar nedeniyle aşırı derecede otlanma var. Yol kenarlarındaki bu otlar kuruduğu zaman yangın tehlikesi arz ediyor. Eğer biz bu otlanmayı temizleyemezsek atılan bir sigara ile bu otlar tutuşur ve hızlı bir şekilde ormana sıçrar."

Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında, kaymakam ve belediye başkanlarının katılacağı bir toplantı gerçekleştirileceğini anlatan İbrahim Aydın, yangın öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenlerin belirleneceğini dile getirdi.