Şiir yağmuru geliyor

İkinci Uluslararası İstanbul Şiir Festivali başlıyor. 17 ayrı ülkeden 20 şairin katıldığı festivalde konserler ve Şiir Hatları Vapuru gibi birçok etkinlik var

Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
İKİNCİ Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'nin programı dün akşam resmen açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür A.Ş.'nin İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle düzenlediği festival, 12 ve 16 Mayıs arasında yapılacak. SABAH'ın da destek verdiği etkinliğin programı, şiir okumaları, konserler, atölye çalışmaları, film gösterimleri ve Şiir Hatları Vapuru ile yapılacak geleneksel bir geziyi kapsıyor.

USTA KALEMLER BULUŞUYOR

Festivalin bu yılki teması, Çağdaş Romanya Şiiri. "Her yıl bir ülke seçilmesi, Türkiye'yi tanıtma açısından önem taşıyor; çünkü artık ülkeler birbirlerini politikayla, siyasetle değil sanat vasıtasıyla tanıyor," diyen festivalin Onursal Başkanı Doğan Hızlan, Franz Kafka'nın "Bazen bir mısra yaşamı değiştirir," sözünü hatırlatarak tüm İstanbulluları festivale davet ediyor. Festival süresince ağırlıkla İstanbul'un tarihi mekânlarında yapılacak şiir okumalarını, Türkiye'den 20 şair ile beraber Romanya, Güney Afrika, Filistin, İspanya, Güney Kore, ABD, Fransa, İsrail, Arjantin'in de dahil olduğu 17 ülkeden 20 şair sunacak. Festivale Türkiye'den katılacak şairler arasında ise, SABAH yazarı Ülkü Tamer ile, Gülten Akın, Ataol Behramoğlu, Osman Konuk, Arif Ay ve Egemen Berköz gibi şairler yer alıyor. Festival yürütme kurulu başkanı ve Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, SABAH'a yaptığı açıklamada "İstanbul gibi tarihi mekânları ve coğrafi özellikleriyle imrendiren bir şehirde bu festivali yapıyor olmak, bizim en büyük avantajımız" diye konuşuyor. Festivalin koordinatörlüğünü yapan şair Adnan Özer ise "Yurtdışındaki şairlerle buluşmamız, buraya gelmeleri, Türkiye'den haberdar olmaları ve ülkelerine döndüklerinde edebiyatımızdan bahsetmeleri çok önemli,"diyor.