Sınır kapılarında da domuz gribi alarmı

Domuz gribi son günlerde hız kesmiş görünse de önlemler sürüyor. Demiryolları ve limanlarda da domuz gribi taraması başladı. Reçetesiz ilaç satışı da yasaklandı

Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
Türkiye'de, domuz gribine karşı hazırlıkları Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte yürüten Sağlık Bakanlığı'ndan, Prof. Dr. Mehmet Ali Torunoğlu, Dr. Seracettin Çom, üniversitelerden Prof. Dr. Levent Akın, Prof. Dr. Haluk Eraksoy, SABAH'ın soruları yanıtladı. Uzmanlar, korkulanın aksine, kuş gribinin bir kombinasyonu olmasına rağmen, virüsün kuşlardan bulaşmayacağının altını çiziyor.
- Türkiye'yi teğet geçmesi gerçekten mümkün mü? Türkiye'ye hiç gelmemesi tamamen tahmin. Ancak biz 'gelirse ne yaparız' olasılığından hareket ederek önlem alıyoruz.
- Havaalanları dışında en son nerelerde önlem alındı? Geçtiğimiz hafta sonundan itibaren tüm limanlarda önlemler aldık. Gelen tüm personel ve yolculardan kişisel bilgi fişleri isteniyor. Tek tek sağlık sorgulaması yapılıyor, ayrıca gemi kaptanından gemide hiç hasta yolcu ve mürettebat bulunmadığına dair yazı isteniyor. Demiryolları ve karayollarında da önceki gün incelemelere başladık. Yaklaşan turizm mevsiminde Kapıkule ve İpsala'da termal kameralar koyarak birikmeyi engelleyeceğiz.
ECZANELERE UYARI...

- Domuz gribini tedavi ettiği, hatta gripten koruduğu bilinen iki ilaç var. Bakanlık bunların satışına yasak getirdi mi? Bakanlığın elinde bu ilaçlardan yeterince var. Ankara'da bunlar önemli bir duruma karşı depolanmış halde. İnsanlar isterlerse eczanelerden ayrıca şu anda bunları alabiliyor. Ama boşu boşuna alınıp stoklanmasını istemiyoruz. Bunun için eczanelere uyarı gönderildi, 'doktor kontrolü olmadan' bu ilaçların satışının yapılmasını istedik.
- "Domuz gribine Türkiye'de yakalananlar oldu ama açıklanmıyor" diye spekülasyonlar var... Vaka saklamak gerekli tedavi şansını halka yaratmamak anlamına gelir. Bu mümkün değil. Tüm şüpheli vakalarda testler negatif çıktı. Bu arada Viyana'dan İstanbul'a gelişinde termal kameradan geçerken yüksek ateşi nedeniyle domuz gribi şüphesi nedeniyle hastaneye kaldırılan 60 yaşındaki
gurbetçinin tahlilleri temiz çıktı.