Antalya'da yaz ve kış mevsimi birarada yaşanıyor

Turizmin göz bebeği Antalya'nın Konyaaltı sahillerinde denize girilirken, yakınında bulunan 2 bin 365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı'nda ise kartopu oynamanın keyfi çıkarılıyor.

Cuma 08.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009 16:53
ABONE OL
Kemer ilçesinde alternatif turizm amacıyla yapılan teleferikle Tahtalı Dağı'na çıkan turistler, eşsiz bir manzara ile karşılaşıyor.

2008 yılında yaklaşık 120 bin kişinin çıktığı zirveye, bu yıl daha çok turistin gelmesi bekleniyor.
Tahtalı Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükcü, yerli ve yabancı turistlerin kar ve deniz keyfini aynı günde yaşamaktan son derece memnun kaldığını söyledi.

"Kıyıda çok güzel hava denizde yüzme imkanı yaşarken yarım saati bulmadan Tahtalı zirvesinde kar keyfi bulabiliyorsunuz." diyen Gümrükcü, "Sahil ile zirve arasında 20 derece fark var. Alternatif turizm olarak Tahtalı çok önemli bir yer. Turistler sadece denizimiz var diye geliyor. İnsanlar buraya çıktıklarında ise hayretten şaşırıp kalıyorlar. Yerli veya yabancı birçok turist aşağıda denize girip daha sonra da zirvede manzara ve kar keyfinde yemek yemek çok hoşlarına gidiyor." şeklinde konuştu.

Kemer'e gelen turistlerden İsviçre asıllı Beltina Senn, "Aşağıda deniz ve sıcak, yukarda ise kar. Harika bir duygu. Ben İsviçreliyim soğuğa alışık olduğum için tedbirli geldim." ifadesini kullandı. Yukarda karı görünce büyük bir şaşkınlık yaşayan Christiana Mertel ise, "Antalya merkez çok sıcak. Ama burası da oldukça soğuk. Çok güzel bir atmosfer ile karşı karşıyayız. Sahilde kısa kollularla gezip denize girerken, burada şu anda mont giyiniyoruz." diye konuştu.

Niğde'den tatil için Antalya'ya gelen Emre Dinçer de şunları söyledi: "Bir arkadaşımı ziyaret için geldim. Demre'ye gidecektim. Otobüs için zaman olduğunu söylediler. Ben de Antalya'ya gelmişken denize gireyim dedim."

Antalya'da yerleşik olarak yaşadığını kaydeden Alman turist Karl Aganovie ise, "Antalya'da10 yıldır yaşıyorum. İki hafta sonra Antalya çok sıcak olacak. 3 haftadır her gün denize giriyorum." Açıklamasını yaptı. Almanya'dan 3 günlük tatile gelen Günther Sehmidt da, "Antalya havasıyla, suyuyla, güneşiyle çok güzel. Burada denizin keyfini çıkarıyoruz. Her zaman Antalya'ya geliyorum." şeklinde konuştu.