Ceyhan Nehri taştı

Adana'da Ceyhan Nehri'nin taşması sonucu Yüreğir, Karataş ve Yumurtalık ilçelerine bağlı bir çok belde ve köyde yaklaşık 60 bin dekar ekili tarım arazi sular altında kaldı.

Cuma 08.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009 16:51
ABONE OL
Adana'da bir haftadır aralıklarla devam eden yağmur çiftçileri perişan etti. Aşırı yağmur nedeniyle Ceyhan Nehri üzerine kurulu olan Aslantaş Barajı'nın kapakları açıldı. Barajın kapaklarının açılması ve aşırı yağmur nedeniyle Ceyhan Nehri taşarak tarım arazilerini sular altında bıraktı.

Özellikle Karataş ilçesi Tuzla beldesine bağlı ve Ceyhan Nehri'nin hemen kıyısına kurulu bulunan başta Tabaklar, Aydınlar, Ganime ve Tuzkuyusu olmak üzere 20 köyde bütün ekili tarım arazileri sular altında kaldı.

Türkiye'nin ilk karpuz hasadının yapıldığı bu köylerde vatandaşların kendi imkanlarıyla yaptığı setleri aşan sular, tarım arazilerini su altında bıraktı. Taşkınlar bir çok yerleşim birimini de tehdit etmeye başladı. Köylüler kendi imkanlarıyla yaptıkları setleri güçlendirmeye çalışırken, Mersin'in Silifke ilçesinden makine desteği geldi.

Tabaklar köyünde 24 dönüm portakal bahçesi sular altında kalan Ferhat Cengiz, bölgedeki bütün çiftçilerin aynı durumda olduğunu belirterek, yetkililerin su taşkınlarını önlemek için kendilerine yardım etmediğini ileri sürdü. Bin 200 dönüm karpuz tarlası su altında kalan Mehmet Kayadağ ise çaresiz bir şekilde beklediklerini söyledi. 2- 3 aydır yaptığı emeğin boşa gittiğini belirten Kayadağ, "Biz ekiyoruz sel alıyor götürüyor. Halimizi devlet görsün. Borcumuz var ödeyemiyoruz. Gelin köyleri gezin görün. Topraklarımız ne halde bir görün. Millet perişan oldu, bütün umudumuzu bu tarlardan alacağımız ürünlere bağlamıştık." dedi.

Bin 400 dönem karpuz, domates, kavun ve buğday tarlası olan Mehmet Şimşek de nehrin taşacağının iki gün önceden kendilerine söylendiğini ifade ederek, "Yetkililer bize su taşkınlarından korunmamız için yardım etmedi. Biz kendi imkanlarımızla setler kurduk, ama su o kadar hızlı ve çok geldi ki engel olamadık." diye konuştu.

Tabaklar köyünde çiftçilik yapan Aytuna Kılcı mağdur olduklarını belirterek traktörlerinin tarlalarda kaldığını aktardı. Zararlarının yaklaşık 4 milyon TL olduğunu kaydeden Kılcı, köylerdeki yerleşim yerlerinin de tehlike altında bulunduğunu dile getirdi. Su taşkınlarının yaşandığı ilk anda tüm yetkilileri telefonla bilgilendirdiklerini, ancak yardımın gelmediğini anlatan Mafik Akdere, "Traktörlerle set yaparak suyu önlemeye çalıştık. Bu arada telefonla aradığımız kurumlar bize yanıt vermedi. Bu bölgede Türkiye'nin en modern tarımı yapılır. Herkes perişan, ne yapacağımızı bilmiyoruz" şeklinde konuştu.

Öte yandan Adana Valisi İlhan Atış, sel nedeniyle Çukurova'da bir çok kişinin yağışlar nedeniyle mağdur olduğunu söyledi. Güneydoğu bölgesinden gelen tarım işçilerinin yanı sıra çiftçilerin de zarar gördüğünü aktardı. Taşkınlar nedeniyle gerekli hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Vali Atış, "Bu yıl yağışlar beklenilenin üzerinde oldu. Barajlarımız dolduğu için kapakları açmak durumunda kaldık. Bazı yerlerde tarım arazileri de sular altında kaldı. Gerekli inceleme yaptırılıyor. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için her şeyi yapıyoruz" açıklamasında bulundu.