Film için Kürtçe dersi aldı

Öznur Kula "Benim ve Roz'un Sonbaharı" filmi için Şener Şen'e ders veren Mehmet Şafi'den Kürtçe konuşma dersleri aldı

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
Takva adlı filmdeki sevişme sahneleriyle adını duyuran Öznur Kula, "Benim ve Roz'un Sonbaharı" adlı yeni filmiyle sinemalarda... Çekimleri iki yılda tamamlanan filmde bir Kürt kızını canlandıran Kula, bu karakteri hayata geçirebilmek için uzun süre Kürtçe dersleri aldı.

KÜRT ENSTİTÜSÜ'NE GİTTİ

Filmin danışmanlarından Mehmet Şafi, emektar oyuncu Şener Şen'in sinemada yorumladığı Doğulu karakterlerindeki başarısında pay sahibi isimlerden. Şener Şen'in hocasından bir süre Kürtçe konuşma ve şive için ders alan Kula, daha sonra film için Kürt Enstitüsü'ne devam etti. Bu çabalarından sonra Berfin karakteri için sete çıkan Öznur Kula, filmde yaşlı bir adamla zorla evlendirilen Doğulu kızı canlandırdı.

'BU ŞİVEYLE OLMAZ'
"Senaryoyu okuduğumda kafamda canlanan Berfin için şivenin çok önemli olduğunu düşünmüştüm. Bir Kürt kızını canlandırırken İstanbul şivesinden kurtulmam gerekiyordu. Şans eseri Mehmet Şafi'yle tanıştım" diyen Kula, çok zor şartlar altında çalıştıklarının altını çizdi. Handan Öztürk'ün yazıp yönettiği filmin bazı sahneleri Hasankeyf'te çekildi. Hasankeyf'in sular altında kaldığı sahneler dijital efektlerle çekildi.